Кои храни забавят стареенето
Bръзките между храненето и стареенето на организма все още не са изяснени напълно, макар че вълнуват човечеството от древни времена. ...
Дебелите жени били по-умни
Жените с пищен бюст, тънка талия и широки бедра са по-умни и раждат по-интелигентни деца. Според учени от университета на Питсбърг ...
Според българския фолклор "агне се яде на Гергьовден, прасе - на Коледа, а пиле - на Петровден". Но наистина ли трябва да ограничим пилешкото през зимата? Всъщност то заема значително място в съвременната кухня и консумацията му е на сравнително високо ниво. Това се дължи както на отличния му вкус, така и на високата му биологична и хранителна стойност.
Белтъчното съдържание на пилешкото е равностойно на телешкото месо и е по-високо от това на свинското. По-важен е обаче качественият състав - преобладават пълноценните белтъчини (92%), съдържащи всички незаменими аминокиселини, и много малък дял (8%) се пада на съединителнотъканни белтъчини.
По отношение на мазнините птичето месо се разделя на две групи: с ниско съдържание (пиле, пуйка) и с високо съдържание (водоплаващи птици - патица, гъска). При пилешкото са застъпени главно благоприятните ненаситени мастни киселини - линолова, линоленова, а при пуешкото - и арахидонова. Съдържанието на холестерол е в оптимални граници - в пилешкото и в пуешкото то е по-ниско от това на свинското и овнешкото месо.
По този показател птичето отстъпва единствено на телешкото. Птичето месо (особено бялото) е богато на различни микроелементи - най-вече на калций, фосфор и желязо. Пилешкото е с най-ниско калорийно съдържание (125 ккал на 100 г продукт), а с най-високо е месото на водоплаващите птици заради по-голямото съдържаниена мазнини. Витамините В1, В2 и РР в птичето месо, както и техните количества, са съизмерими с тези в телешкото и в свинското.
От казаното дотук можем да обобщим, че пилешкото е с най-ценни качества от всички видове птиче месо. Това го прави незаменима здравословна и диетична храна. То е подходящо особено за хора със затлъстяване, нарушена липидна обмяна, сърдечно-съдови заболявания. Най-добрата кулинарна обработка на птичето месо е печенето. А при варене се получава бульон с отлични хранителни качества.
Пърженето не се препоръчва, тъй като значително увеличава мастното съдържание. Месото на дивите птици е по-различно. То също е нискокалорийно, високо белтъчно и с ниско мастно съдържание, но поради ограничените му количества и трудната кулинарна обработка рядко се консумира.