Червеното цвекло държи вирусите надалеч
Сокът му има силни антиоксидантни свойства и помага дори при лечението на тумори, подобрява състава на кръвта, пречиства черния дроб и действа срещу запек ...
Какви прегледи да си направят дамите над 40 години
Навършат ли 40 години, дамите трябва всяка година да си правят профилактични прегледи. Ако до този момент не са посещавали лекарския кабинет, то сега е желателно да си направят едно пълно изследване на кръвта и урината. ...
Според българския фолклор "агне се яде на Гергьовден, прасе - на Коледа, а пиле - на Петровден". Но наистина ли трябва да ограничим пилешкото през зимата? Всъщност то заема значително място в съвременната кухня и консумацията му е на сравнително високо ниво. Това се дължи както на отличния му вкус, така и на високата му биологична и хранителна стойност.
Белтъчното съдържание на пилешкото е равностойно на телешкото месо и е по-високо от това на свинското. По-важен е обаче качественият състав - преобладават пълноценните белтъчини (92%), съдържащи всички незаменими аминокиселини, и много малък дял (8%) се пада на съединителнотъканни белтъчини.
По отношение на мазнините птичето месо се разделя на две групи: с ниско съдържание (пиле, пуйка) и с високо съдържание (водоплаващи птици - патица, гъска). При пилешкото са застъпени главно благоприятните ненаситени мастни киселини - линолова, линоленова, а при пуешкото - и арахидонова. Съдържанието на холестерол е в оптимални граници - в пилешкото и в пуешкото то е по-ниско от това на свинското и овнешкото месо.
По този показател птичето отстъпва единствено на телешкото. Птичето месо (особено бялото) е богато на различни микроелементи - най-вече на калций, фосфор и желязо. Пилешкото е с най-ниско калорийно съдържание (125 ккал на 100 г продукт), а с най-високо е месото на водоплаващите птици заради по-голямото съдържаниена мазнини. Витамините В1, В2 и РР в птичето месо, както и техните количества, са съизмерими с тези в телешкото и в свинското.
От казаното дотук можем да обобщим, че пилешкото е с най-ценни качества от всички видове птиче месо. Това го прави незаменима здравословна и диетична храна. То е подходящо особено за хора със затлъстяване, нарушена липидна обмяна, сърдечно-съдови заболявания. Най-добрата кулинарна обработка на птичето месо е печенето. А при варене се получава бульон с отлични хранителни качества.
Пърженето не се препоръчва, тъй като значително увеличава мастното съдържание. Месото на дивите птици е по-различно. То също е нискокалорийно, високо белтъчно и с ниско мастно съдържание, но поради ограничените му количества и трудната кулинарна обработка рядко се консумира.