Главоболие при децата от възпалителни заболявания
Децата често се оплакват от главоболие. Причините за появата му може да са най-различни, затова е необходимо да бъдат прецизно диагностицирани. Разграничават се два типа главоболие - първично и вторично. ...
Чесънът предпазва от онкологични заболявания
Чесънът е мощен антиоксидант и може да неутрализира вредните азотни съединения в организма. ...
Xранителните продукти от растителен произход в преобладаващата си част представляват и лечебни растения. Трябва да подчертаем, че съдържащите се в тях витамини, минерали и биологично активни вещества, изпълняващи ролята на мощни антиоксиданти, са напълно достатъчни за човешкия организъм. Ето защо не е необходимо допълнително и самоволно да прибягваме до употребата на синтетичните капсули и таблетки, да не говорим за антибиотиците, чието масово приложение е в пълно противоречие със съвременните схващания за третирането на респираторните и други инфекции.
След боледуване и в ситуации на особено физическо и психическо натоварване хранителните лечебни растения са отлично средство да попълним дефицита на витамини и минерали и по такъв начин да възстановим силите си, да повишим нивото на жизнения си тонус и да поддържаме имунната си система в готовност да се справи с евентуални инфекции.
Добре е, че у нас вече през всички сезони на пазара се предлага изобилие
от пресни плодове и зеленчуци, с които можем да попълним запасите на организма с така ценните биологично активни вещества и за кратко време да стабилизираме здравето си.
Морковите са богати на бета-каротин - силен антиоксидант и на веществото фалкаринол, което има противотуморни свойства. Особено полезен е сокът от моркови, който подобрява храносмилането, дейст-ва регенериращо на увредената лигавица на храносмилателния тракт, подобрява зрението и стимулира растежа на косата и ноктите.
Доматите съдържат витамин С, Р, К, магнезий и цинк. Но най-ценната им съставка е т. нар. ликопен - мощен андиоксидант с противотуморни свойства, който намалява риска от злокачествено израждане на простатната жлеза и от рак на дебелото черво.
Чесънът изобилства от биологично активни вещества, от които най-активен е алицинът, притежаващ антибактериални свойства спрямо редица грамположителни и грамотрицателни бактерии. Благодарение на съдържащите се в чесъна сулфиди със специфична миризма, той понижава повишеното кръвно налягане, намалява холестерола и има противовирусно действие.
Магданозът съдържа витамин С многократно повече, отколкото цитрусите. Той е богат и на витамините А, В, В2, К, РР, Е. Една връзка от тази най-популярна кулинарна подправка е в състояние да покрие в много голяма степен нуждите на организма от калий, магнезий и фосфор. Магданозът е извънредно полезен при стомашно-чревни заболявания, отслабено зрение и стоматологични проблеми.
Копърът е също богат на витамините В1,В2, С, както и на минералите калций, фосфор, калий и желязо. Зелената подправка премахва газовете и е отличен коректор на храносмилането и жлъчкоотделянето.
Спанакът съдържа витамини В3, В6, С, К, Д, РР и провитамин А. В него има големи количества желязо, богат е на фолиева киселина, белтъчини и аминокиселини, които укрепват кръвоносните съдове. Спанакът предотвратява дегенерацията на макулата, основна причина за слепотата.
Зелената салата съдържа почти цялата гама витамини: В1, В2, С, Е, К, Р, бета-каротин, както и минералите калий, калций и магнезий. Тя подобрява храносмилането, увеличава стомашната секреция, повишава апетита, стимулира перисталтиката на червата, регулира дефекацията. Активира функцията на жлъчката, панкреаса и черния дроб. Намалява холестерола и регулира кръвната захар.
Копривата е източник на изключително полезните витамини С, В1, В2, бета-каротин, фитонциди и минерали - желязо, магнезий, мед, органични киселини и други. Наличието на незаменими аминокиселини и микроелементи играе съществена роля в поддържането на висока работоспособност, бързо възстановяване на силите и регенерацията на кръвотворния апарат.
Зеленият чай е мощен антиоксидант. Богат е на полифеноли, които упражняват възспиращо действие върху раковите клетки на храносмилателния тракт и кожата. Същевременно те укрепват сърцето и кръвоносните съдове, стимулират процесите в централната нервна система, повишават физическата и умствената работоспособност. Това е само малка част от хранителните лечебни растения, които ни дават възможност чрез природосъобразен начин на живот да укрепваме своето здраве.
Растителните храни са богати на витамини, минерали и мощни антиоксиданти. Напълно задоволяват нуждите на организма, възстановяват силите ни и защитават от инфекции, а някои предпазват дори и от рак.