Отеклите крака искат да се погрижите за тях
Яжте пресни краставици, целина, патладжани, аспержи, подправяйте салатата с лимонов сок, магданоз, кориандър, кардамон. ...
Контролът на храната "от фермата до масата" ни гарантира сигурност
Oткакто страната ни е член на Европейския съюз, ние сме длъжни да спазваме Общия закон за храните. ...
Лято е, горещините стават все по-нетърпими. А бирата все по-желана. С неизменните пържени картофки към нея. И със скаричката - пържолка, кюфтенце, кебапче... Или както е модно да се нарича - барбекю. Ммм, че вкусно! Но и доста опасно за здравето, развалят удоволствието ни специалисти- те. В условията на високата температура, която се развива при печенето и пърженето, а също и в резултат на опушването съществува реалната опасност от образуване на токсични и дори на канцерогенни вещества.
Те се съдържат в продуктите на опушването и на частичното овъгляване на храната, а също и във фритюрните мазнини, които се получават при пърженето. За това този вид кулинарни обработки не се препоръчват дори в здравословното хранене, а пък още по-малко - в диетичните режими. Много опасна е димящата мазнина - белег, че в нея са се образували канцерогенни вещества.
Отделно по време на пърженето храните се омазняват и придобиват по-високо калорийно съдържание. В страната ни вече се предлагат специални мазнини за кулинарна обработка, които не се разграждат при високи температури. По щандовете на големите хипермаркети могат да се намерят и маргарин за пържене, и маргарин за печене. Но те все още са слабо познати на българския потребител. С по-голяма популярност се ползват съвременните съдове за готвене, при които не се използва допълнително мазнина и храната не се подлага пряко на висока температура (грил-тигани и др.).
Изгарянето и опушването на продуктите може да се избегне най-добре с помощта на фолио. При това завитите в него меса и зеленчуци се задушават чудесно и стават изключително вкусни.