Благотворното въздействие на кафето върху здравето
Пиенете на кафе често се превръща в своеобразен психосеанс - на вкусна глътка и сладка приказка човек по-лесно се разтоварва от напрежението на деня ...
Радиацията при обработка на храните
Дискусиите, които възникват, са във връзка с евентуалните разпадни продукти при обработка на богати на мазнини храни, с количеството на т.нар. свободни радикали. ...
Oстрият панкреатит е едно от най-тежките заболявания на корема, което за съжаление все още е съпроводено от висока смъртност. В основата му е самосмилането на задстомашната жлеза от нейните собствени ензими, чиято задача е да осигуряват физиологичното смилане на хранителните вещества в чревния тракт.
За разлика от останалите възпалителни заболявания в коремната област, при които винаги се идентифицира инфекциозен причинител, възпалението на задстомашната жлеза е неинфекциозно. Повечето от случаите на панкреатит се предизвикват от повишената консумация на алкохол и богати на мазнини храни. Жлъчните камъни са друг фактор, отключващ заболяването. По-рядко причина за възпалението на панкреаса могат да бъдат повишеното съдържание на мазнини или калций в кръвта, травма, генетично предразположение и някои медикаменти.
Острият панкреатит има лека и тежка форма. Леката е самоограничаващо се заболяване, което отзвучава за около седмица с помощта на консервативно лечение. Тежкият панкреатит често е съпроводен и от засягане на други органи и системи, като бъбреци, сърце, бял дроб. Той изисква оперативно лечение. Най-често панкреатичният пристъп настъпва след обилно хранене или консумация на концентриран алкохол.
Внезапно се появява постепенно усилваща се нетърпима болка в горната коремна половина, която се разпространява към гърба. Болката е силна и обикновено се съпровожда от гадене и необлекчаващо повръщане. При тежките форми може да настъпи сърцебиене, понижено кръвно налягане, недостиг на въздух, спиране на отделянето на урина, чернодробна недостатъчност и дори шок. Диагнозата се потвърждава от повишените стойности на амилазата и липазата (ензимите, отговорни за смилането на въглехидратите и мазнините) в кръвта и урината.
Прави се и компютърно томографското изследване на корема. Допълнителна информация дават ехографията и обзорното рентгеново изследване. Лечението на острия панкреатит задължително трябва да се провежда в специализирано болнично заведение, като тежките форми често изискват настаняване в интензивно отделение при 24-часов контрол. При около 20% от болните се налага оперативно лечение на определен етап.
Преустановяването на употребата на алкохол, умерената консумация на храни, богати на мазнини, и усвояването на правилни хранителни навици са своеобразна профилактика на това често срещано и тежко протичащо заболяване.