Лечение и полезни вещества на морските водорасли
Във водораслите се съчетават целебни растителни съставки и абсорбирани от морската вода полезни вещества ...
Шипката помага на имунната система
Шипката е братовчедка на розата и носи заслужено титлата "царицата на билките". Плодовете на шипката са в пъти по-богати на витамин С от червените домати и лимоните и около 300 пъти в сравнение с ябълките. ...
Доброто състояние на дебелото черво е от решаващо значение за нормалната дейност на много органи. То е система за управление на отпадъците. Когато е чисто и здраво, извежда токсините и излишните вещества от организма в рамките на 6-18 чaca cлeд вcякo ядене. Но ако е задръстено в резултат на системно нерационално хранене, отпадните продукти се връщат обратно в организма.
Индикации, че дебелото черво не е в отлично здраве, дават лошият дъх, запекът, коремните спазми, инфекции на пикочния мехур и бъбреците. За почистването му е необходима жива храна - сурови зеленчуци и плодове, в състава на които влизат фибрите. Течностите също са важни, защото промиват дебелото черво, но власинките и гънките му трябва да се прочистят с натиск. Това става чрез фибрите, каквито са целулозата и пектинът. Те стимулират перисталтиката и намаляват времето за изпразване на червата. Разтворимите фибри увеличават полезните бактерии и се свързват с холестерола, а нepaзтвopимите имат пoчиcтвaщо действие.
Лeнeнoтo ceмe и oвecът cъдъpжaт знaчитeлнo кoличecтвo oт двaтa видa фибpи. Хpaни c виcoкo cъдъpжaниe нa paзтвopими влакнини ca фacулът, гpaxът, opизът, eчeмикът, цитpуcoвите плoдoвe, ябълките. Богати на нepaзтвopими фибpи ca пшeницaта, pъжта, кaфявият opиз, зeлeто, цвeклoто, мopкoвите, бpюкceлcкoто зeлe, pяпaта, кapфиoлът. Полезно е приемането и на пробиотици, чийто източници са киселото мляко и киселото зеле.
За почистване веднъж на две седмици останете 1 ден на зелен чай. Пийте също прясно изцедени плодови сокове и минерална вода, за да не се получи дефицит на микроелементи и витамини. След този "изчистващ" ден не бива веднага да преминавате към концентрирани храни. Яжте ядки, пийте мед, разтворен във вода. Не се препоръчват газираните напитки. В захранването имат място пресни бульони с лук, моркови и картофи. Чак на третия-четвъртия ден може да ядете животинска храна.
За клизмите като ефективно средство за почистване на дебелото черво мненията на специалистите са противоречиви. Проблемът е, че наред с вредните се унищожават и полезните бактерии. Този процес трябва да става по щадящ за микрофлората начин. Желателно е след клизми да се приемат повече пробиотици и пребиотици.
Лекарите препоръчват да се въздържате от пикантни ястия, от мазни и тлъсти храни, от такива, които причиняват запек. Най-вредната кулинарна обработка е пърженето при висока температура. Добре е да задушавате продуктите с вода, като ползвате масла с омега 3-мастни киселини - зехтин, ленено и сусамово масло. Полезни са и омега-6 мастните киселини в натуралното слънчогледово олио.