Полезни съвети за язвена болест и страдащите от язва
Предлагам няколко съвета, свързани с храненето и начина на живот, които ще облекчат неразположенията и дискомфорта на страдащите от язвена болест. ...
Билки срещу варикозната болест
Bарикозната болест (разширени вени) е състояние, при което е налице трайно увреждане на венозната съдова мрежа. То се получава вследствие на дегенеративни изменения предимно на вените на краката, включително и лимфните съдове. ...
Мнозина се настройват на благотворителна вълна. Но има и такива, които обмислят под какъв благовиден предлог да отблъскват апелите за по-голяма щедрост. Американски изследователи намериха отговор на въпроса защо едни от нас са готови да дадат и последната си риза на ближния, а на други им се свиди да ти подарят и сняг през зимата.
Оказва се, че стиснатите хора не бива да бъдат порицавани, а съжалявани, тъй като всъщност са жертви на хормонална недостатъчност. В мозъка на горките свидльовци не достига хормонът окситоцин, който тласка човека към искрена проявя на щедрост. Екип от биохимици от университета в Калифорния, ръководен от проф.Пол Зак, провел интересен експеримент: на едната половина от участниците в него дали препарат, съдържащ хормона, а на другата половина - плацебо.
След това учените предложили на всички да пожертват известна сума за непознат човек в нужда. Резултатът бил поразителен - тези, които приели окситоцин, били готови да дарят 80% повече средства, отколкото другите. Излиза, че алтруизмът, който се смята за проява от морално естество, си има чисто физиологична основа. И биологично активното вещество, което го поражда, е ключът към разбирането на такова социално явление като благотворителността и на неговата голяма популярност в съвременното общество.
Статистиката сочи, че от 1954 г. общата сума на волните пожертвования, правени от жителите на САЩ, всяка година нараства. Според учените тази тенденция е свързана с повишеното ниво на окситоцина у съвременните хора.