При хроничен язвен колит – диета и билки
Лечението на хроничния колит включва преди всичко строга диета, противовъзпалителни средства, антибиотично лечение. ...
Да развиваме и да поддържаме свежа памет с храненето
За да работи добре мозъкът ни, трябва да се грижим за него още от младини. Укрепвайте го с подходяща храна, освежавайте го с нови впечатления и учене, тренирайте го с упражнения ...
Бобът, лещата и грахът дават на организма достатъчно растителни белтъчини, което е особено важно за вегетарианците. Бобовите растения снижават холестерола, засилват имунната система и предпазват от рак на дебелото черво. Сушените семена трябва да се накисват винаги, преди да се сварят.
Зелето успокоява нервите. Повечето сортове зеле (къдраво, алабаш, бяло, червено, брюкселско) съдържат биотин, най-добрия витамин за кожата и косата. Важно е за функционирането на обмяната на веществата, засилва деленето на клетките и растежа. Тиквата се бори със свободните радикали.
Тя е бедна на калории, съдържа много вода, баластни вещества, магнезий и калий. Активизира храносмилането, действа отводняващо и пикочогонно. Витамините А и Е засилват имунната система и предпазват от рак. Полезни и хранителни са и тиквените семки - повдигат настроението.
Суровите семки гонят глистите. Морковите са винаги добре дошли, когато ни липсват витамини. Оранжевите корени са богати на бета-каротин и витамин А. Стабилизират имунната система и зрението, засилват способността за учене, правят кожата здрава, еластична, с хубав тен и предпазват от рак.
Яжте морковите винаги с някаква мазнина, в противен случай не можете да усвоите витамин А. Чушките съдържат етерични масла, множество пигменти, флавоноиди, капсицин засилват кръвообращението и предпазват от тромбози. Червените защитават от инфекции, помагат при мускулна слабост и засилват зрението. Най-добре консумирайте чушките сурови.