Изварата укрепва костите, предпазва от безсъние и от рак
Най-ценната съставка на изварата е калцият - микроелемент, който е нужен на всички - и на подрастващите, и на възрастните. ...
Шипковият чай подсилва имунитета
Шипковият храст е широко разпространен у нас. Цъфти от май до юли, а плодовете му узряват през есента. ...
Често си казваме: "Природата си знае работата". И колкото по-студено става, толкова повече хапваме, при това посягаме все към тестени и сладки храни. Наистина природата ни подтиква да натрупаме мазнини за зимата, но това е било важно за прародителите ни в пещерите, а не за нас в отопляваните домове. Ако не искаме напролет да се търкаляме, трябва да си сложим ограничения. Но така, че да не отслабим организма си, а дори да засилим имунитета. Него го чака тежка работа в предстоящите грипни епидемии.
За да съчетаете двете си цели, в храната ви трябва да се съдържат белтъчини, витамините А, С, Е и В6, минералите, желязо, цинк и селен, както и някои други вещества от растенията - каротини, флавоноиди, сулфиди и сапонини. Разбира се, и млечнокиселите бактерии ще ни помогнат да сме хем елегантни, хем здрави.
Месото, рибата, яйцата, млякото и млечните продукти са източниците на висококачествени белтъци. Месото, рибата и яйцата са богати и на витамин В6, месото и яйцата - на минералите цинк и желязо, рибата, млякото и млечните продукти - на витамин А. Рибата и другите морски храни са основният източник на селен. Месото и месните продукти трябва да са постни, млякото и сирената - с намалено съдържание на мазнини, тъй като голямото количество мазнини потиска имунитета.
Зеленчуците и плодовете с цветовете на светофара - червен, жълт и зелен, са богати на каротини. В по-голямата част от тях има много витамин С и флавоноиди. Моркови, тиква, пъпеш, червени и зелени чушки, домати, спанак, салати, зелен лук и чесън, червено цвекло, черен и червен касис, цитруси, киви, броколи, брюкселско зеле, черно грозде, магданоз, листа от целина - изборът е голям. Яжте не по-малко от 400 грама на ден. Бобовите храни са богати на сапонини - вещества, които мобилизират имунната система. Ядките ще ни доставят витамин Е, съдържат още селен и флавоноиди.
1-и ден
Закуска: В купичка нискомаслено кисело мляко добавете 1 с.л. овесени ядки и 1 нарязана на кубчета ябълка.
Обяд: Изпечете или задушете 120 г риба. Гарнирайте я със средна купичка задушени зеленчуци. Изяжте и филийка пълнозърнест хляб, а за десерт - парче печена тиква.
16 ч.: 1 круша.
Вечеря: Купичка гъста бобена супа и средна порция салата от домати, краставици, лук и магданоз, подправена с 1 ч.л. зехтин. За десерт - чепка черно грозде.
2-и ден
Закуска: Филийка пълнозърнест хляб намажете с извара, гарнирайте я с резени домати и я изяжте с едно варено яйце.
Обяд: Средна порция салата от варен див ориз, шепа гъби и 1 малка консерва скариди. Подправете я с 1 ч.л. зехтин, черен пипер и лимонов сок. За десерт - 1 круша.
16 ч.: Шепичка сурови бадеми и чаша зелен чай с лимон.
Вечеря: Задушете 100 г свинско филе, нарязано на хапки. Добавете 100 г гъби и подправки на вкус. За десерт - 1 ябълка.
3-и ден
Закуска: Един домат изяжте с резен сирене и филийка пълнозърнест хляб. Изпийте чаша портокалов сок.
Обяд: Средна порция ризото с броколи, моркови, грах и чушки. Изяжте и резенче пуешка шунка. За десерт - 1 портокал.
16 ч.: Шепичка сурови кайсии.
Вечеря: Голяма порция салата от зеле и моркови, подправена с копър, 1 ч.л. зехтин и лимонов сок. Изяжте и филийка пълнозърнест хляб, намазана с извара. За десерт - 1 ябълка.
4-и ден
Закуска: В купичка нискомаслено кисело мляко добавете 1 с.л. пшенични трици, 1 с.л. микс от семена и 1 с.л. стафиди.
Обяд: Направете си сандвич от пълнозърнеста питка, намазана с извара и гарнирана с резенчета краставица, парче пуешка шунка и листа салата. За десерт - 1 ябълка.
16 ч.: Чаша портокалов сок и шепичка лешници.
Вечеря: Голяма порция салата от маруля, репички, пресен лук, 1 варено яйце и малка консерва риба тон. Подправете я с 1 ч.л. зехтин и лимонов сок. За десерт - 1 пълнозърнеста бисквитка и 1 круша.