Лесни домашни рецепти за бърза помощ
Ако случайно се опарите на ютията или се докоснете до нагорещената печка, ще ви помогне лавандуловото масло. ...
Кои са 50-те най-здравословни храни
Бобът, лещата и грахът дават на организма достатъчно растителни белтъчини, което е особено важно за вегетарианците. Бобовите растения снижават холестерола, засилват имунната система и предпазват от рак на дебелото черво. ...
Писателят Шерлок Холмс нарича нашата памет "таванско помещение, където неразумният хвърля всичко наред и после не може да го намери, а разумният пази само това, което му е потребно".
Върху паметта на човека влияят различни фактори. Те могат да Какво отслабва паметта?
1. Тютюнопушенето - особено между 35 и 50 години. 2. Понижаването на нивото на естрогена - при климакс и гинекологични заболявания. 3. Хипотиреозата - недостигът на хормони, отделяни от щитовидната жлеза, който води до бързо остаряване на съдовете, хранещи мозъка. 4. Поемането на големи количества въглехидрати. 5. Прекомерното увлечение по соята и соевите продукти. Учените смятат, че съдържащите се в тях вещества могат да провокират проблеми с паметта в напреднала възраст. 6. Недостатъчният прием на течности (нормата е 1,5 - 2 л на ден). 7. Недостигът на витамините В1 и В3, както и на антиоксидантите С и Е. 8. Стресът и депресията. 9. Хроничните болки, на които не се обръща внимание - в главата, в кръста, в стомаха. 10. Мобилните телефони - доказано е, че микровълновото излъчване от джиесемите уврежда мозъчните клетки.
Какво укрепва паметта?
1. Редовните физически упражнения. 2. Гимнастиката на очите. 3. Обучението - постоянното запомняне на нови неща тренира мозъка и не му позволява да старее. 4. Добрият сън. 5. Наситеният със събития и впечатления живот. 6. Бракът. 7. Решаването на кръстословици. 8. Ученето на стихове. 9. Пътешествията. 10. Чаят - черен и зелен, снижава активността на фермента ацетилхолин, който осигурява предаването на данни между нервните клетки в центровете, отговарящи за запомняне и възпроизвеждане на информацията. А освен това чаят предпазва и от болестта на Алцхаймер. 11. Полезни са още следните храни: пилешко, говеждо и нетлъсто свинско месо; черен дроб; риба, морски дарове и водорасли; ядки; семена, сушени плодове; мед и други пчелни продукти; фасул; броколи и други зеленчуци със зелен цвят, включително листни; червени чушки; цитруси; пълнозърнест хляб. 12. Мелатонинови препарати.
Упражнения за паметта
Събирайте нови впечатления . Те заставят мозъка да създава нови връзки между клетките, активирайки пасивни участъци. Добре е да отивате на работа по различни пътища, да се оглеждате на различни страни и да анализирате онова, което виждате - архитектурата, витрините, рекламните плакати, уличното движение и т. н. Опитайте се да правите с лявата ръка това, което обичайно правите с дясната - например да измиете зъбите си, да се срешите.
Паметта обича реда. Информацията се запаметява по-лесно, когато е систематизирана. Водете си дневник, като подреждате ангажиментите и задачите си. Съставяйте си списък с покупките, които трябва да направите - така ще се освободите от необходимостта да трупате ненужна информация.
Мозъчна атака. Съществуват три вида памет: зрителна, слухова и моторна. За да облекчите запомнянето - например при подготовка за изпити, най-добре е да задействате и трите. Затова е нужно не просто да прочетете информацията, но и да я препишете или запишете и да я изговаряте на глас.
Асоциативен метод. Той помага при изучаването на чужди езици. На всяка непозната дума трябва да намерите аналог, подходящ по звучене или по написване. Например английската дума meadow (поляна) ще запомните лесно по асоциация с българската дума мед, т.е. мястото, където цъфтят медоносните растения.
Учете стихотворения. Стремете се да наизустявате не само строфите, я и връзките между тях, така че в съзнанието си "да виждате" общата композиция на поетичната творба. За целта е нужно да запомняте последната дума от всяка строфа и първата дума на следващата.