Лукът пази сърцето и помага при диабет
Изследвания сочат, че системната консумация на кромид може да предотврати развитието на туморни образувания в храносмилателния тракт ...
Витамини за укрепване на имунната система
За укрепване на защитните сили на организма се препоръчва да се приема комплекс от витамини и минерали ...
Българинът като християнин най-стриктно спазва онези празници, които са свързани с трапеза и обилно хранене. Коледа не прави изключение, а след нея идва и Нова година. В съзнанието на повечето от нас и двата празника се свързват предимно с богата трапеза, отрупана с храна и напитки, на която трябва да прекараме часове.
Обикновено след такава празнична нощ в спешните центрове, хирургичните и гастроентерологичните кабинети постъпват повече пациенти с обострени хронични страдания или новопоявили се заболявания, провокирани от преяждане, повишен прием на мазна и пикантна храна в комбинация с алкохол. Как да се предпазим от последиците на едно такова "празнуване"? Колко и какви ястия да се приготвят за празника?
Всяка година остава огромно количество неизядена храна. Диетолозите препоръчват следните количества храна за един възрастен: 300 г салата и предястие, 300 г основно ястие, 500 г зеленчуци и плодове. И всичко това е при условие че човек танцува през цялата нощ, за да изгори калориите. При концентрираните напитки количеството, което няма да има негативни последици, е 150 мл на човек (мъжете могат да усвоят безпроблемно около 30 г чист алкохолдневно, а жените - около 20 г).
Една бутилка шампанско е достатъчна за трима души, а бутилка вино - за двама. От безалкохолните напитки стигат по литъри половина на човек, като се препоръчва да не са газирани - може да се предложат сокове, сиропи. Разбира се, най-добра е минералната вода. Коледната и новогодишната трапеза трябва да бъдат преди всичко празнични, красиви. Когато избираме продуктите, следва да обръщаме внимание не само на качеството, но и на външния им вид и на подреждането им върху празничната маса.
Подредете менюто според вкуса си и съществуващата традиция и не допускайте усещане за преяждане. Дори и в коледната и новогодишната нощ не трябва да се забравят основните принципи на здравословното хранене. Най-главното е разумният подход и чувството за мярка. В празничната вечер за предпочитане е балансирано меню, което трябва да се основава на разнообразни продукти, обработени кулинарно по подходящ начин. По-добре е храната да се приготвя на пара, варена, запечена или в микровълнова печка, отколкото да се пържи.
А добавянето на мазнини в процеса на готвенето е за предпочитане да се избягва. Месото, месните продукти (колбаси) и сирената с високо съдържание на мазнини трябва да се ограничат. На празничната трапеза е препоръчително да се сервират меса от птици, риба. Животинската мазнина способства за повишаване нивото на холестерола в кръвта и за увеличаване на риска от исхемична болест на сърцето. Най-полезен е зехтинът. Той притежава антиоксидантни свойства и защитава холестерола в кръвта от окисляване.
На коледната и новогодишната трапеза у нас традиционно се поднасят храни с високо съдържание на рафинирана захар. Продуктите, съдържащи много захар, са източник на енергия, която може да се усвои при съчетание на храненето с танци, разходка на Рождество и в новогодишната нощ. Приемът на захар може да се намали значително, ако в празничната вечер се пие вода, а не сладки напитки.
Дневната употреба на сол, включително тази, съдържаща се в хляба, не трябва да превишава 6 г (1 ч.л.). Прекомерната консумация на всякакъв вид сол води до повишаване на артериалното налягане. Известна е любовта на българина към туршиите и киселото зеле, които са задължителни за празничната трапеза. Негативният им ефект върху здравето ще се намали, ако преди консумацията се изкиснат за един час във вода.
Колкото и богата да е трапезата, всичко ще е наред, ако спазваме мярката и хапваме от всяка вкуснотия по малко.Това се отнася с особено голяма сила за алкохола. Употребата му трябва да е контролирана и да не води до проява на ефекти, свързани с неговото влияние върху мозъка и нервната система, черния дроб, сърдечния мускул, червата, задстомашната жлеза. По-активният начин на прекарване на празниците с повече танци и по-често излизане на чист въздух, спомага за намаляване на алкохолното въздействие.