Хапнете по празниците сито, но разумно

Хапнете по празниците сито, но разумно

Бъдете в добра форма зиме, като се храните здравословно

Бъдете в добра форма зиме, като се храните здравословно

Можем да поддържаме отлично здравословно състояние дори през най-студените дни от годината благодарение на някои храни ...

Съвременни методи за избавяне от целулита

Съвременни методи за избавяне от целулита

Целулитът е невъзпалително естетично нарушение на кожната повърхност. То възниква в резултат на структурни промени в подкожната мастна тъкан (хиподерма) и на нарушение в микро ...

Българинът като християнин най-стриктно спазва онези празници, които са свързани с трапеза и обилно хранене. Коледа не прави изключение, а след нея идва и Нова година. В съзнанието на повечето от нас и двата празника се свързват предимно с богата трапеза, отрупана с храна и напитки, на която трябва да прекараме часове.

Обикновено след такава празнична нощ в спешните центрове, хирургичните и гастроентерологичните кабинети постъпват повече пациенти с обострени хронични страдания или новопоявили се заболявания, провокирани от преяждане, повишен прием на мазна и пикантна храна в комбинация с алкохол. Как да се предпазим от последиците на едно такова "празнуване"? Колко и какви ястия да се приготвят за празника?

Всяка година остава огромно количество неизядена храна. Диетолозите препоръчват следните количества храна за един възрастен: 300 г салата и предястие, 300 г основно ястие, 500 г зеленчуци и плодове. И всичко това е при условие че човек танцува през цялата нощ, за да изгори калориите. При концентрираните напитки количеството, което няма да има негативни последици, е 150 мл на човек (мъжете могат да усвоят безпроблемно около 30 г чист алкохолдневно, а жените - около 20 г).

Една бутилка шампанско е достатъчна за трима души, а бутилка вино - за двама. От безалкохолните напитки стигат по литъри половина на човек, като се препоръчва да не са газирани - може да се предложат сокове, сиропи. Разбира се, най-добра е минералната вода. Коледната и новогодишната трапеза трябва да бъдат преди всичко празнични, красиви. Когато избираме продуктите, следва да обръщаме внимание не само на качеството, но и на външния им вид и на подреждането им върху празничната маса.

Подредете менюто според вкуса си и съществуващата традиция и не допускайте усещане за преяждане. Дори и в коледната и новогодишната нощ не трябва да се забравят основните принципи на здравословното хранене. Най-главното е разумният подход и чувството за мярка. В празничната вечер за предпочитане е балансирано меню, което трябва да се основава на разнообразни продукти, обработени кулинарно по подходящ начин. По-добре е храната да се приготвя на пара, варена, запечена или в микровълнова печка, отколкото да се пържи.

А добавянето на мазнини в процеса на готвенето е за предпочитане да се избягва. Месото, месните продукти (колбаси) и сирената с високо съдържание на мазнини трябва да се ограничат. На празничната трапеза е препоръчително да се сервират меса от птици, риба. Животинската мазнина способства за повишаване нивото на холестерола в кръвта и за увеличаване на риска от исхемична болест на сърцето. Най-полезен е зехтинът. Той притежава антиоксидантни свойства и защитава холестерола в кръвта от окисляване.

На коледната и новогодишната трапеза у нас традиционно се поднасят храни с високо съдържание на рафинирана захар. Продуктите, съдържащи много захар, са източник на енергия, която може да се усвои при съчетание на храненето с танци, разходка на Рождество и в новогодишната нощ. Приемът на захар може да се намали значително, ако в празничната вечер се пие вода, а не сладки напитки.

Дневната употреба на сол, включително тази, съдържаща се в хляба, не трябва да превишава 6 г (1 ч.л.). Прекомерната консумация на всякакъв вид сол води до повишаване на артериалното налягане. Известна е любовта на българина към туршиите и киселото зеле, които са задължителни за празничната трапеза. Негативният им ефект върху здравето ще се намали, ако преди консумацията се изкиснат за един час във вода.

Колкото и богата да е трапезата, всичко ще е наред, ако спазваме мярката и хапваме от всяка вкуснотия по малко.Това се отнася с особено голяма сила за алкохола. Употребата му трябва да е контролирана и да не води до проява на ефекти, свързани с неговото влияние върху мозъка и нервната система, черния дроб, сърдечния мускул, червата, задстомашната жлеза. По-активният начин на прекарване на празниците с повече танци и по-често излизане на чист въздух, спомага за намаляване на алкохолното въздействие.

Псуването сваля стреса в работата

Псуването сваля стреса в работата

Употребата на нецензурен език на работното място е полезна, защото разтоварва от стреса. Твърдят го специалисти от университета в Норидж ...

Кои витамини укрепват имунната система

Кои витамини укрепват имунната система

За образуване на белтъци и имунни клетки са необходими всичките познати витамини, минирали и полезни вещества. ...

Шипката помага на имунната система

Шипката помага на имунната система

Шипката е братовчедка на розата и носи заслужено титлата "царицата на билките". Плодовете на шипката са в пъти по-богати на витамин С от червените домати и лимоните и около 300 пъти в сравнение с ябълките. ...

Алкохол и мазни храни възпаляват панкреаса

Алкохол и мазни храни възпаляват панкреаса

Oстрият панкреатит е едно от най-тежките заболявания на корема, което за съжаление все още е съпроводено от висока смъртност. В основата му е самосмилането на задстомашната жлеза от нейните собствени ензими ...

Елховото дръвче лекува

Елховото дръвче лекува

Дръвчетата, които красят дома ни и ни радват всяка Коледа и Нова година, са истински "горски доктори". Вечнозеленото семейство Борови - бор (рinus), ела (аbies), смърч (рicea), притежава целебни иглички и шишарки. ...

Имунната система иска укрепване преди зимата

Имунната система иска укрепване преди зимата

Рецептата е да пречистите организма и да се заредите с енергия чрез достатъчно сън и движение на открито ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести