Как и защо ни влияе климатът?
B бабините деветини за въздействието на климата и атмосферните условия върху физическото и психическото ни здраве явно има доста истина и според учените. ...
Нежната медицина помага срещу преяждането
Лечението на възникналите заради тежките трапези стомашно-чревни неразположения се съобразява както с тях, така и с характера на потърпевшия ...
През последните години България се нареди сред страните, които проявяват интерес към хранителни продукти, произведени по екологичен начин. Те се наричат органични или биологични храни (биохрани).
У нас съществува мнение, че подобни продукти се отглеждат най-вече в малки стопанства или в селски дворове. Това до известна степен е вярно, но не е главният критерий за производство на биохрани.
Биологичният хранителен продукт трябва да бъде отгледан и преработен без използване на синтетични химикали (торове, пестициди, антибиотици, растежни регулатори, хормони, оцветители, хранителни добавки, помощни вещества).
Плодородието на почвата трябва да се поддържа чрез използването на естествен (оборски) тор в разрешени според нормативната уредба количества. Един растителен продукт може да се счита за биологичен само когато земята, върху която е отгледан, не е наторявана с изкуствена тор поне три години. Борбата с болести, неприятели, вредители и плевели трябва да се води без използване на синтетични продукти за растителна защита, а с алтернативни средства (механични, със сеитбообръщения, с препарати на естествена база). Засетите семена трябва да са екологично чисти. Важен факт в производството на биохрани е забраната за използване на генно-модифицирани организми (ГМО) и продуктите от тях. По отношение биологичното отглеждане на животни се прилагат методи, близки до естествения им начин на живот.
Биопродуктите се развиват в естествена среда, затова нямат идеална форма и външен вид.
Техните органолептични свойства обаче са много подобрени, т.е. храната е значително по-вкусна. Липсата на пестициди, тежки метали и химикали има благоприятен ефект върху имунната реактивност на организма, върху дихателната, храносмилателната и нервната система, както и върху репродуктивната способност.
По своята същност производството на биохрани не би могло да съществува без наличието на стандарти. У нас с "еко" и "био" се обозначават продукти, покриващи определени критерии. Сертифицирането и контролът са регламентирани от различни подразделения на Министерството на земеделието и храните, Министерството на здравеопазването и Министерството на икономиката. У нас обект на биологично земеделие са ябълки, праскови, череши, ягоди, малини, сливи, винени сортове грозде, ядки, билки, растителни масла, тютюн, зеленчуци. Произвеждаме и биологично телешко и агнешко месо.
Биохраните са неколкократно по-скъпи от обикновените продукти, но това се компенсира от тяхното благоприятно въздействие както върху околната среда, така и върху човешкото здраве.