Предпазете се от инфаркт и инсулт чрез билката глог
Препаратите от листата и цветовете на билката оказват отлично въздействие при профилактика и лечение на заболяванията на сърдечно-съдовата система ...
Чесънът предпазва от онкологични заболявания
Чесънът е мощен антиоксидант и може да неутрализира вредните азотни съединения в организма. ...
Въшката е безкрило насекомо и паразит за човека. И мъжкият, и женският екземпляр се хранят единствено с кръв, като си я набавят чрез смукане. Продължителността на едно смукане е относителна - може да трае 20-40-70 минути. На мястото на ухапването паразитите изливат секрет, който пречи на кръвта да се съсирва.
Кожата реагира с раздразнение и сърбеж, като е възможно те да бъдат последвани от алергичен отговор и инфектиране. Въшките, които нападат човека, са три вида главова, полова (срамна) и дрешна. Главовата живее в окосмената част на главата (скалпа), срамната - в космите на половата област, понякога и в подмишничните косми или в космите на гърдите (при мъжете), а дрешната - в дрехите на човека.
Най-прецизният начин на установяването им е откриването на техните яйца, наречени гниди, които са прикрепени неподвижно към тялото на човека или към дрехите му. Въшките живеят около 5 седмици. За този период една паразитна двойка създава средно 100 нови двойки насекоми. Те са най-подвижни при температура 25-37 градуса. Благоприятни условия за развитието им са и ниската санитарна и здравна култура, примитивният начин на живот.
Често те спохождат хора, които обитават казарми, общежития, затвори. Заразяването става при полов контакт или при обличане на дрехи, опаразитени с въшки. Болестите, които се пренасят, и то най-вече от дрешната въшка, са петнистият и коремният тиф. Огнища на тези опасни заболявания и до днес съществуват в Северна Африка и Южна Америка.
Инфектирането става чрез размачкване на въшката, заразена с причинителите на двете заболявания, или чрез втриване на изпражненията на мястото на ухапването. Лечението при наличие на главови въшки обичайно се провежда със старото изпитано средство - смес от газ, оцет и олио.
Окосмената част на главата се намазва и се покрива с кърпа. След няколко часа главата се измива и косата се разресва с гребен, напоен в топъл оцет. Използват се и препаратите купрекс и купрол, като два три часа след намазването по същия начин се извършва разресване на косата с гребен, напоен в топъл оцет. Дрешните въшки бягат след изкъпване с топла вода и катранен сапун и намазване на тялото с топъл оцет или ксилолов вазелин.
Бельото и дрехите се дезинфекцират и изглаждат с гореща ютия. За лечение на половите паразити се използват локално (намазване, втриване) разтвори от ксилол, спирт и етер; разтвор на ксилолов вазелин, купрекс под формата на мехлем или 20% ов нафталинов унгвент.