Ранното ставане ни спасява от зимна депресия
Сред причините за есенно-зимната депресия е по-малкото слънчева светлина, която играе роля за синтезирането на хормона на щастието - серотонин. ...
Едни от най-здравословните храни
Кайсиите са добри за сърцето и за кожата. Високото им съдържание на бета-каротин пази от проблеми, свързани с прекомерно излагане на слънце. ...
Cнастъпването на лятото човешкият организъм пренастройва хранителните си навици. Негова естествена реакция е консумирането на по-нискокалорични храни. Човек ограничава и количеството на продуктите, съдържащи наситени мазнини, най-често животински. Обяснението е следното: ако през зимата организмът се стреми да акумулира топлина, през лятото той се опитва да я отдаде на околната среда. Затова през горещия сезон е по-голяма необходимостта от консумация на храни, богати на вода, каквито са повечето плодове и зеленчуци.
В действителност обаче положението не е точно такова. От опит знаем, че най-често летните забавления се устройват край барбекю. Зачестява и консумацията на сладки коктейли и бира, на хамбургери и сладоледи. Много често обичайната физическа активност през летния сезон не е в състояние да компенсира неприятните последици.
Какво да предприемем с храненето през летния сезон?
Необходимо е да знаете кои храни имат високо енергийно съдържание, за да ги избягвате. На първо място трябва да изключите ястията с месо или месни продукти с голямо количество мазнини. Стойте далече от свинските вратни пържоли, наденичките, хот-дога, пърженото пиле. По-добре ги заменете със свинско и пилешко филе. Хамбургерите и другите видове бургери са висококалорийни и съдържат много готварска сол.
Салатата е добър здравословен избор през лятото, но не и когато е обогатена със сосове на основа майонеза или с добавени към нея пържени картофи, сирене, бекон, кротони. За предпочитане са натуралните зеленчукови салати с малко салатено олио, най-добре - зехтин. С консумацията на различни видове плодове се внасят редица полезни вещества и се предотвратява дехидратацията (обезводняването) на организма.
В началото на лятото на трапезата присъстват предимно череши и кайсии, а по-късно - праскови, дини, грозде, като успоредно с тях се приемат и цитрусови плодове. Добър вариант е приготвянето на плодови салати. Те могат да намалят рисковете от злоупотреба със студени десерти (напр. сладолед).
Внимавайте с утоляващите жаждата напитки.
Най-лесно в организма се внасят "празни" калории с подсладени и енергийни напитки, с големи количества бира, както и с млечни шейкове и фрапета. Алтернативата е да се консумира прясно приготвен натурален сок ("фреш"), айран, студен неподсладен чай, минерална и газирана вода, безалкохолна бира. Алкохолните напитки са богати на калории, а ефектът им многократно се усилва от погълнатата храна. Най-добре е да се ограничите до 1 питие дневно, като най-подходящо е трапезното бяло вино.