Вратигата облекчава мигрената и артрита
Доскоро билката беше почти забравена, набедена за твърде токсична. Но учените отново оценяват нейния голям терапевтичен ефект при различни заболявания. ...
Млякото отнема лечебнитe свойства на чая
Отдавна се знае, че чаят играе важна роля в профилактиката на сърдечно-съдовите и онкологични заболявания. Но всичките полезни качества на напитката се изгубват, ако в нея се добави мляко ...
Най-ценната съставка на изварата е калцият, микроелемент, който е нужен на всички - и на подрастващите, и на възрастните, тъй като от него зависи здравината на костите.
Този млечен продукт съдържа също така фосфор, желязо, магнезий, аминокиселини, в това число метионин и лизин, които понижават нивото на холестерола. Богат е на белтъчини, които се усвояват по-добре в сравнение с тези от месото и от рибата. Колкото по-мазна е изварата, толкова по-богата е на каротин (провитамин А), на витамините В1 и В2. Тя е полезна за кръвта, за нервната система, за регулиране на обмяната на веществата. Ястията с участието на извара са особено подходящи за вечеря - калцият помага за добър сън. А най-нови научни изследвания показват, че този микроелемент е много важен за профилактиката на рака, тъй като укрепва междуклетъчните връзки. Специалистите отбелязват също, че хората, в чийто организъм има достатъчно калций, изглеждат по-младолики и имат стегната фигура. А ако заболеят, оздравяват по-бързо.
Рекордьори по съдържание на калций са кашкавалът, бадемите и сусамът. Чисто аритметически изварата не може да се сравни с тях, но за сметка на това пък тя е нискокалорична, особено обезмаслената, и не застрашава с напълняване. Но ако нямаме проблеми с наднорменото тегло, нищо не пречи да смесваме изварата с ядки, мед и да приготвяме от нея вкусни десерти. В противен случай диетолозите, привърженици на разделното хранене, препоръчват да я съчетаваме със зеленчуци, бедни на нишесте (краставици, зеле, ряпа, чушки, лук, чесън, цвекло, моркови, тиква, тиквички), или с плодове (круши, пъпеши, сладки ябълки).