Предпазете се от инфаркт и инсулт чрез билката глог
Препаратите от листата и цветовете на билката оказват отлично въздействие при профилактика и лечение на заболяванията на сърдечно-съдовата система ...
Чесънът предпазва от онкологични заболявания
Чесънът е мощен антиоксидант и може да неутрализира вредните азотни съединения в организма. ...
Kалендарът занапред е пълен с празници, което означава начало на един гастрономически маратон. Българинът обича трапезата му да е пълна и на нея да има от пиле мляко. Душата може и да се наслаждава на "вкусния" разгул, но не и организмът, на който се отваря много работа, често пъти непосилна.
Ако хапвате от всичко, но в ограничени количества това е единият начин да се предпазите от стомашни неразположения. Но в случай че трудно слагате спирачки на апетита си, на помощ могат да ви дойдат медикаменти, които подпомагат храносмилателния тракт. За да разберем точно какви се предлагат на пазара и как действат, разговаряме с магистър фармацевтката от столичната аптека.
Някои от препаратите, които се използват при затруднения в храносмилането, са на ензимна основа. - Такива са мезим форте и креон. Приемането на допълнително ензими позволява по-добре да се преработи храната. По този начин дискомфортът, който се изразява в чувството на тежест в коремната област, изчезва. И двата медикамента се приемат по време на хранене.
Еспумизан и дуспаталин принадлежат към друга група медикаменти, които носят облекчение, като гонят газовете в червата. Те се вземат непосредствено преди хранене, за да могат да се усвоят от организма, и когато храната преминава в червата, да не образува газове и подуване на корема. Лекарствата могат да се приемат и от хора, които страдат от колитили язва, тъй като те участват само в процеса на храносмилането.
Срещу киселини, получени най-често след "злоупотреби" с храни и напитки (най-вече вино), съществува голяма група медикаменти, към която спада и много ефикасният и качествен нексиум. Тези лекарства се приемат по схема - вземат се 2 или 3 пъти на ден, непосредствено при появата на киселините. В случай че се пият системно, се препоръчва това да става само вечер.
Съвременните медикаменти имат дългосрочен период на действие - 12 и 24 часа - напомня фармацевтката. Дори добре познатият и често прилаган ранитидин (150 мг) влияе в рамките на 12 часа. Когато лекарствата се приемат вечер, те намаляват риска от образуването на допълнителни киселини.
Широко рекламираните ефервесцентни таблетки алказелцер против главоболие и киселини след алкохолни подвизи съдържат аспирин и натриев бикарбонат (хлебна сода). Чувала съм за различни домашни рецепти с витамин С плюс други добавки, но, общо взето, нямат ефект.
При консумация на алкохол от черния дроб се отделя ензимът алкохолдехидрогеназа. Той циркулира в организма в определено количество. В момента, в който се приеме повече алкохол, този ензим се изчерпва поради това алкохолът започва да се разгражда наполовина, като се образуват ацетонови и кетонови съединения, с които организмът се натравя.
Всички неприятни усещания се дължат точно на това. Ден по-късно процесите в организма се нормализират и алкохолдехидрогеназата започва отново да се отделя и да доразгражда алкохола. Фармацията няма как да помогне, освен като тушира неприятните ефекти - киселини и главоболие.
Дори и с приема на най-безобидните медикаменти трябва да се внимава. Защото е ясно, че няма такива, които само да лекуват. Мезим и еспумизан почти нямат странични действия, тъй като действат единствено в червата и подпомагат пасажа на храната. Докато лекарствата за киселини например могат да причинят замайване и главоболие. Ако човек приема и други препарати, те могат да усилят и намалят действието им.
Хората, които имат констипация, също изпитват неприятното усещане на подуване и тежест. Според статистиката всеки четвъртиу нас страда от запек и съпътстващите го здравни проблеми - газове, хемороиди, затлъстяване, разширени вени и т.н. В аптеките се предлага широка гама от медикаменти, които подпомагат отделителната система.
Много добър ефект има дуфалак. Той е с по-меко действие и се предлага под формата на сашети, пълни със сироп. Има свойството да увеличава водното съдържание в червата, като по този начин подпомага по-лесното изхождане. Мукофалкемедикаментна растителна основа и също има меко действие. Той, както и дуфалак, не предизвикват привикване. Двете лекарства са щадящи и могат да се употребяват доста дълго време (не само при нужда). Под формата на капки е дулколакс, който действа по-силно от другите медикаменти. В групата на хранителните добавки са т.нар. слабителни бонбони лаксатолисена (на таблетки).
При дълга употреба обаче към сената се развива привикване и трябва да се взима в по-големи количества, за да подейства. Специално за слабителните смятам, че е добре да се сменят - казва фармацевтката. - Тогава те действат най-ефикасно. Защото организмът не привиква толкова към самия продукт, колкото към приетата дозата. За да подейства, тя трябва да се увеличи. А ако медикаментите се редуват, няма да има никакъв проблем.