Сарсапарилата почиства организма от токсините
Екстракт от корените инфекции. А стероидоподобните субстанции от растението имат анаболни ефекти и действат не само като тоникум, но и увеличават мускулната маса ...
Благотворното въздействие на кафето върху здравето
Пиенете на кафе често се превръща в своеобразен психосеанс - на вкусна глътка и сладка приказка човек по-лесно се разтоварва от напрежението на деня ...
Растенията, които служат за храна, могат да преодолеят симптомите на умора поради съдържанието на енергетични компоненти, като белтъчини, въглехидрати, мазнини, аминокиселини, микроелементи и др. И все пак това не е достатъчно, необходими са още информационни фактори в храните, т.е. - субстанции, които носят определена структурна информация, оказваща влияние на нервната и на ендокринната система. Към тази група принадлежат антиоксидантите, фитохормоните, етеричните масла, органичните киселини и др. Тяхната роля е да активират обмяната на веществата, да повишат резервите, осигуряващи функционирането на системите, да увеличават диапазона на нервно-ендокринното регулиране, като по такъв начин се поддържа и възстановява работоспособността в променливите условия на пролетния сезон.
За да бъде здрав и бодър, човек трябва да консумира разнообразна храна и задължително - достатъчно плодове и зеленчуци. Особено полезни се оказват кълновете на житните растения, съдържащи белтъчини, въглехидрати и витамини от групата В, минерални соли, вит. Е, К, Р и магнезий. Маслото от житните зародиши съдържа най-много витамин Е, считан за естествен биотоник. Консумацията му засилва издръжливостта на миокарда, особено при натоварване, и забавя процеса на стареене.
Кои са т.н. адаптогени
Още от древни времена жен-шенът е използван за повишаване на физическата и умствената работоспособност. Не по-малко със същата цел се използва и елеутерококът. Корените на тези лечебни растения съдържат изключително ценни активно действащи съставки (етерични масла, тритерпенови сапонини, гинзенозиди, флавоноиди и други). Днес е известно, че създадените от тях растителни препарати не само стимулират жизнените функции, но и повишават неспецифичните защитни механизми на организма към физически и умствени претоварвания, към студ, топлина, към кислороден недоимък в тъканите и стрес. Следователно, освен че действат биостимулиращо, те представляват и адаптогени. Това означава, че способстват организмът бързо да се приспособява към изменящите се фактори на външната среда. Биогенните стимуланти и особено адаптогените са от особено значение за хората, изложени при екстрени условия (летци, водолази, космонавти), както и работещите с радиоактивни вещества.