Салмонелата и как да се предпазим от нея
Профилактиката на салмонелните заболявания включва хигиенни и противоепидемични мерки.За да се предпазим от зараза, трябва да спазваме стриктна лична и кулинарна хигиена. ...
Характеристики на хранителните добавки
През последните години много се говори за различни субстанции, носещи името "хранителни добавки" ("суплементи"), като се изтъква тяхното профилактично или лечебно действие при редица състояния и заболявания. ...
Сътрудници на Калифорнийския университет доказали, че 1 час следобеден сън засилва интелектуалните способности на човека и ускорява процеса на усвояване на нова информация.
Те изследвали 39 здрави млади хора. До обяд ги подложили на тест за проверка за възможностите им за запомняне на информация. Той бил съставен така, че да натовари повече хипокампа - областта на мозъка, която отговаря за кратковременната памет. Там информацията се запазва от няколко секунди до десетина минути. В 14 ч. половината от участниците спали около 45 минути, а останалите бодърствали. В 18 ч. всички участници били подложени на тест за проверка на паметта.
Оказало се, че тези, които имали възможност да си поспят, усвоявали новата информация по-добре от уморените.
Тези резултати потвърждават предположението на психолозите, че сънят е необходими за "очистване" на краткосрочната памет в хипокампа и за подготвянето на място за нова информация. Оттам тя се предава в кората на големите полукълба на мозъка, където може да се запази през целия живот на човека.