Имунната система иска укрепване преди зимата
Рецептата е да пречистите организма и да се заредите с енергия чрез достатъчно сън и движение на открито ...
Едни от най-здравословните храни
Кайсиите са добри за сърцето и за кожата. Високото им съдържание на бета-каротин пази от проблеми, свързани с прекомерно излагане на слънце. ...
Cред многото предлагани варианти на диети всеки избира тази, която счита за най-приемлива. Друг начин на отслабване без съблюдаване на конкретен хранителен план е намаляването на общото количество на приетите калории с храната, съчетано или не с повишаване на физическата активност.
Калорийното ограничение, което не води до недохранване, е обект на дългогодишни изследвания. Много проучвания сочат, че то показва добър ефект и върху продължителността на живот, води до подобряване на функционалните показатели и до намаляване на метаболитните рискови фактори за някои хронични заболявания.
При този хранителен режим калорийното съдържание на храната е около 60-80% от дневните нужди. Доказано е, че намаляването на дневния енергиен прием с 15-40% подобрява глюкозния толеранс и инсулиновото действие. Това влияе положително и на сърдечно-съдовото здраве. Вече е доказан и протективният ефект върху органите и тъканите срещу оксидативния стрес, за удължаването на живота, намаляването случаите на карциноми, по-ниската честота на бъбречни увреждания и подобряването на репродуктивните функции.
За някои хора обаче постоянното ограничаване е непосилно. Те предпочитат да редуват един ден на угощение с друг на въздържане от храна. Тази последователност е през 24 часа, но може да има и различни варианти. Основното е, че калорийният прием за деня, в който се приема храна, е неограничен. През дните на гладуване се консумират нискокалорични безалкохолни напитки, чай, кафе и най-вече голямо количество вода.
Мнозина, изпробвали този режим, наречен алтерниращо (редуващо се) гладуване, твърдят, че той им помага да отслабнат и да подобрят общото си състояние. Специалистите търсят доказателства за ефекта му върху здравето и възможността той да намалява риска от развитието на определени заболявания. Досегашните изследвания дават основание да се смята, че този диетичен режим може да предпазва от затлъстяване, а също така и от захарен диабет тип 2.
Алтерниращото гладуване благоприятно модулира рисковите параметри за диабет, като повишаване на инсулиновата чувствителност и подобряване на усвояването на глюкозата. Интересен е фактът, че този резултат се наблюдава преди всичко при мъже. Същото важи и за глюкозния толеранс. След 3-седмично подлагане на алтерниращо гладуване този показател се подобрява при мъжете, а при жените може дори да се влоши.
Когато човек премине на алтерниращо гладуване, дори за кратък период, нивото на "добрия" HDL-холестерол нараства, а нивото на триглицеридите намалява. Този ефект може да се обясни с редуцирането на телесното тегло и на мастната тъкан, което се наблюдава при почти всички спазващи режима. Краткосрочното прилагане на алтерниращото гладуване дава ефект и по отношение на оксидирането на мазнините, което показва повишение (хората със затлъстяване имат ограничен капацитет за оксидиране на мазнини).
Установява се и значително повишение на нивото на адипонектина (хормон на мастната тъкан), чиито високи плазмени нива се асоциират с понижаване на риска от коронарна болест при хора с диабет тип 2.