Отеклите крака искат да се погрижите за тях
Яжте пресни краставици, целина, патладжани, аспержи, подправяйте салатата с лимонов сок, магданоз, кориандър, кардамон. ...
Контролът на храната "от фермата до масата" ни гарантира сигурност
Oткакто страната ни е член на Европейския съюз, ние сме длъжни да спазваме Общия закон за храните. ...
Лечебното му въздействие е най-силно изявено при жлъчните, чернодробните и стомашните заболявания. Консумацията му е добра профилактика на инфаркта и на рака.
Oще в древна Гърция Хипократ е прилагал зехтина за лечение на открити рани и стомашни заболявания. За съжаление в днешно време неговите целебни свойства не се използват достатъчно в медицинската практика.
Проучванията през последните десетина години показват, че зехтинът съдържа вещества, които понижават нивото на холестерола и на триглицеридите. Наличието пък на витамин Е в него обуславя антиоксидантните му свойства. В зехтина има субстанции, които понижават кръвното налягане и кръвната захар. Те упражняват и антиагрегантно действие, като пречат за образуването на атероматозни плаки в съдовете и по такъв начин спомагат за рязкото снижение на съдовите тробмози и случаите на сърдечен инфаркт. Наред с това зехтинът притежава противовъзпалително и противоревматично действие.
Най-силно изявено е лечебното действие на зехтина спрямо жлъчните и чернодробните заболявания и спрямо язвената болест. Многогодишни наблюдения показват, че при системно приложение зехтинът предотвратява образуването на жлъчни камъни и предпазва от появата и развитието на язвени увреждания на стомаха. Тези констатации са установени сред населението в някои латиноамерикански страни, където по традиция се консумира всекидневно зехтин, особено на гладно.
Благоприятни са и резултатите от проучванията върху голям брой сърдечно болни. Статистическите данни показват, че заболяванията от сърдечен инфаркт са намалели с 20% сред населението в средиземноморските страни. А, както е известно, населението в тях използва в кулинарията само маслиново масло. Тези клинични данни корелират и със стойностите на серумния холестерол и на триглицеридите, които са значително занижени.
Наблюденията сочат, че и заболяванията от рак на стомаха и на млечната жлеза сред жените, консумиращи зехтин, са много рядко.
Доказано е, че продължителната употреба на зехтин способства за редуциране на мастните депа, респективно за намаляване на телесното тегло.
Като лечебно средство зехтинът може да се препоръча при следните заболявания:
- Дискинезия на жлъчните пътища, както и при жлъчни конкременти, при условие че те са дребни.
- Сърдечно-съдови заболявания, съпроводени с повишени стойности на холестерола и с повишена склонност към тромбообразуване, т. е. - при т. нар. исхемична болест на сърцето.
- Старческият диабет се повлиява изключително добре от употребата на зехтин, който, макар бавно и постепенно, балансира въглехидратната обмяна.
- Лаксативното (разхлабващото) действие на зехтина не е за пренебрегване, стига да се определи подходящата индивидуална доза, още повече че той няма странични ефекти.
- При наднормено тегло е подходяща консумация на зехтин в комбинация с чесън.
- В климактериума зехтинът е добра профилактика срещу евентуална малигнена дегенерация на млечните жлези.