Увеличават се алергиите към плодове и зеленчуци
Броят на случаите на алергия към плодове и зеленчуци се е увеличил 5 пъти през последните 4-5 години, твърди д-р Памела Юън, консултант по алергиите в болницата ...
Мозъкът старее по-бързо от тялото
Влошаването на умствените ни способности с възрастта става по-бързо, отколкото се предполагаше досега. Това е изводът от продължително изследване ...
Bсеки четвърти българин страда от констипация (запек). Това означава, че броят на изхожданията е по-малък от 3 пъти за седмица без употреба на лаксативи (разхлабващи средства).
Растителните влакнини (фибри) представляват най-физиологичните слабителни средства. Фибрите в различните храни спомагат да не се задържа дълго време чревното съдържимо, увеличават задръжката на вода в лумена на червата, предизвикват дразнене на барорецепторите и усилване на тонуса и перисталтиката на червата. Всичко това води в крайна сметка до повишаване рефлекса и позива за дефекация.
Към растителните фибри спадат целулозата, хемицелулозата и пектинът, които се съдържат в плодовете, зеленчуците и в зърнените храни (пшеничените трици).
Богати на пектин са ябълките, дюлите, касисът, къпините и други. Разхлабващо действие притежават също сушените сливи, кайсиите, портокалите, грейпфрутите.
За нормална дефекация е достатъчно дневно да се изядат 2-3 плода киви. Особено полезни са пшеничените и овесените трици, пълнозърнестият хляб, медът, гроздето, лененото семе, бананите. Докато кафето, колата и черният чай потискат чревната перисталтика.
Лаксативните лечебни растения, съдържащи антрахинонови алкалоиди - зърнастец, сена, майчин лист, ревен, притежават най-мощно слабително действие.
Пиенето на много течности също е част от профилактиката на запека.
За редовната дефекация е важно:
да се създаде навик да се ходи по голяма нужда в почти едно и също време, за предпочитане - сутрин;
да не се потиска позивът за дефекация, като своевременно се изпразва дебелото черво;
да се приемат достатъчно течности и течни храни;
задължително да се консумират плодове и зеленчуци;
да се поддържа системна физическа активност с разходки, спорт и упражнения, укрепващи коремната преса.
Рецепти
Смесват се кори от зърнастец - 60 г, листа от сена - 40 г, корени от ревен - 30 г, плодове от анасон - 20 г, плодове от кимион - 20 г, цвят от роза - 30 г, ленено семе - 30 г. 1 с.л. от сместа се запарва с 300 мл вряща вода. Престоява 1 час. Прецежда се и се пие сутрин на гладно (по изключение - вечер преди лягане) по 1 кафена чаша. Запарката се приема всеки ден или според нуждите - може и през ден.
Смесват се 100 мл сок от ябълки, 200 мл сок от грозде и 100 мл сок от краставица. Приема се по 150 мл сутрин преди хранене и вечер. Лечението може да продължи до пълно регулиране на дефекацията.
2 с.л. ленено семе се вари в 750 мл вода, докато течността остане 500 мл. Прецежда се. Остатъкът от семето се вари в 500 мл вода, докато остане наполовина. Двете отвари се смесват. Пие се по 100 мл сутрин на гладно и вечер преди лягане.
Шепа пресни листа от спанак, 1/2 краставица и 2 домата се изцеждат със сокоизстисквачка. Полученият сок се разрежда със същото количество негазирана минерална вода. Изпива се наведнъж на празен стомах.