Децата са агресивни, защото растат в агресивна среда
Те се раждат, без да познават света на възрастните. И сблъсквайки се с насилието в семейството и навън, си изработват механизми, с които да му се противопоставят, за да се съхранят ...
Общуването между децата според възрастта и характера
Когато децата у дома са на твърде различни възрасти и нямат общи интереси, те сякаш се подминават и не намират общи теми. ...
Kаквито и усилия да полагате, няма начин да продължите да държите детето си под своето крило, след като влезе в гимназия. Затова стиснете зъби, запазете спокойствие и просто изчакайте да порасне.
Колкото повече забрани поставяте пред тийнейджъра, толкова повече ще ги нарушава.
Но това е нормално - юношите трябва да надскочат правилата и да допускат грешки, за да пораснат. Затова се подгответе психически за 10-те глупости, които неизбежно ще извърши. Едва ли ще ги предотвратите, но поне бихте могли да минимизирате последиците от тях.
Сменя пътя до дома. Целта не е да открие по-бърз и лесен маршрут от онзи, който сте му показали до училище. Но отказва да върви по него, защото за тийнейджъра това е начин да отвоюва свободата си.
Оставете го да изследва града - така ще развие чувството си за ориентация. Ще подобри и усета си за време, защото рано или късно ще разбере, че няма смисъл да избира възможно най-дългия маршрут.
Не си вдига мобилния телефон. Направили сте му скъпия подарък, за да имате винаги връзка с него. А той дори не отговаря, когато звъните. Не се ядосвайте. Възможно е да е изключил звука, батерията да е паднала, да е забравил апарата у дома. По-вероятно е обаче да го прави нарочно, за да опъва нервите ви.
Опитайте следното - звънете му само по веднъж на ден. Ще видите, че ще започне редовно да ви отговаря, очаквайки обаждането ви. Тийнейджърите все пак са почти деца и не искат да губят връзка с родителите си.
Отклонява пари. Давате му определена сума за пазар, а той се връща с един хляб и купища ненужни според вас вещи. Няма от какво да се притеснявате, освен ако не започне да краде от портмонето ви.
За да развиете правилно отношение към парите у младежа, психолози препоръчват да му давате всичките джобни накуп веднъж или два пъти месечно. Така ще се научи да си прави бюджет и да живее според възможностите си. Ако изхарчи твърде рано парите, може да му осигурите допълнителна сума, но като заем, който трябва да ви върне, макар и без лихви.
Дава домашни "копи-пейст". Едва ли има тийнейджър, който поне веднъж да не се е изкушил да възпроизведе едно към едно текст от интернет. В случая не става дума за бунт, а за чист мързел.
Оставете го да си понесе последиците, защото учителят със сигурност ще забележи.
Гримира се като за бар. Потресени сте от вида, в който дъщеря ви ходи на училище. Лицето и е гипсирано под няколко пласта фон дьо тен, спиралата и се размазва, червилото е ужасно ярко.
Успокойте се - това е символичен начин за излизането на момичето от детството. Скоро ще и мине, защото сама ще си даде сметка, че няма нищо по-красиво от естествената хубост на младостта.
Чати с приятелите си нощем. Мислите, че тийнейджърът отдавна спи. Той обаче няма намерение да мигва, защото разговаря онлайн с компанията си в мрака.
Доколкото е възможно, се опитайте да сведете до минимум времето за нощни клюки. Според специалистите юношите трябва да си лягат най-късно в 22 ч. и да спят по 8-9 часа, за да възстановят силите си.
Отказва да учи. Възможно е синът или дъщеря ви да не харесва някой предмет или учител и това да го/я отблъсне от тази дисциплина.
Обяснете, че ако иска някой ден да работи онова, което истински го привлича, първо ще трябва да се сдобие с прилична диплома.
Запалва цигара. Класическа сцена: препълнената чанта на гимназиста се изсипва на пода, а оттам изскача кутия цигари. Поглеждате го възмутено, а той казва с невинен глас: "Но те не са мои! Един приятел помоли да му ги скрия". Бъдете сигурни, че са си негови.
В реда на нещата е тийнейджърът да пропуши - това е още един начин да не ви се подчинява. Вие обаче не спирайте да говорите за вредата от тютюна. Има шанс да проумее предупрежденията ви, преди да се е пристрастил.
Опитва алкохол. 58% от 11-годишните в Евросъюза признават, че вече са пили. На 17 години процентът достига 91%. 34% споделят, че са се напивали.
Това също е закономерен ритуал за преминаване в света на възрастните. Внимавайте обаче да не стане навик.
Поема необмислени рискове. Селфи на ръба на скала, каране на колело по оживен булевард, пътуване на автостоп с непознати - това са все опасности, на които тийнейджърът се излага доброволно.
Тъй като рискът е в кръвта му, може поне да го насочите в градивна посока. Позволете на юношата да тренира екстремен спорт, да прави експерименти с външността си, да пътува до далечни дестинации, но с предварително осигурен транспорт. Бъдете обаче неотстъпчиви по въпросите за алкохола, цигарите, дрогата и общуването с неподходящи хора.