Грипа се развива благоприятно през зимата
Mного учени смятаха, че причина за грипните епидемии през зимата е спадането на имунитета ни в студеното време. Според други просто зиме хората прекарват повече време на закрито ...
Как се отразява консумацията на сол върху здравето?
Високият прием на сол е пряка причина както за високо кръвно налягане, така и за незадоволителен ефект от лечението му с медикаменти. ...
Бактериалната вагиноза е заболяване, известно от много години като неспецифичен колпит. То е едно от най-често срещаните при жени в репродуктивна възраст.
Бактериалната вагиноза не се причинява от трихомони и кандида, а от комплекс от анаеробни микроорганизми. Основният причинител е Gardnerella vaginalis, но участват и други анаеробни микроорганизми, които се установяват и при здрави жени, но в малко количество (т. нар. условно патогенни микроорганизми). Поради наличието на различни фактори лактобацилите, които поддържат кисела вагинална среда - pH 3,8-4,2, намаляват своята активност и/или количество си. Това води до превес на анаеробните микроорганизми, които разграждат белтъците във влагалищния секрет до полиамини, издаващи много неприятна миризма на гнило.
Причините за това заболяване не са напълно изяснени. Предполага се, че предразполагащи фактори са други генитални инфекции, промискуитет (много сексуални партньори), лоша хигиена, прекалена хигиена (влагалищни промивки, които унищожават лактобацилите, алкализират влагалището, намаляват защитните му функции и често вкарват допълнителна инфекция), употреба на някои антибиотици, намален имунитет.
Някои изследвания показват, че пушачките са по-уязвими на това заболяване.
Бактериалната вагиноза не се счита за класически полово предавана инфекция. Диагнозата се поставя лесно по характерния вид на вагиналния секрет (белезникав, воднист, пенест) и миризма (на развалена риба, мухъл, гниене). На микроскопски препарат се виждат т. нар. "clue cells" (ключови клетки) - епителни клетки с полепнали по повърхността анаеробни микроорганизми. Не се отчита увеличаване на левкоцитите, а pH на влагалищния секрет е повече от 4,5.
Лечението се провежда с метронидазолови препарати и клиндамицин - локално и перорално. Възможно е след излекуването бактериалната вагиноза да рецидивира - симптомите се "връщат" при близо половината преболедували жени. Именно заради това е необходимо периодично профилактично изследване.