Лечението на липома (тумор) е оперативно
Липомът е доброкачествен тумор от зряла мастна тъкан, който расте изключително бавно. Някои от тези образувания обаче се изграждат и от по-млади мастни клетки. ...
Соята предпазва от рак и склероза
Cоята се използва като храна от дълги години. Но едва в последните десетилетия, благодарение на научните разработки, бе установено, че тя съдържа най-важните аминокиселини, които притежават незаменими качества за поддържане на човешкото здраве. ...
Mного учени смятаха, че причина за грипните епидемии през зимата е спадането на имунитета ни в студеното време. Според други просто зиме хората прекарват повече време на закрито (офиси, домове, обществен транспорт), отколкото през топлите месеци на годината, а в затворените помещения вирусите се предават по-лесно от човек на човек.
Истината смятат, че са разкрили група учени начело с Питър Палезе от нюйоркския медицински колеж "Планината Синай". Според тяхното изследване при ниски температури и при по-сух въздух вирусът на грипа става по-заразен и затова инфектира повече хора. Това показали поне опитите с морски свинчета.
Учените събрали в едно помещение заразени с човешкия грипен вирус животни със здрави и проследили как вирусът се предава при различна температура и влажност на въздуха. Най-високо било разпространението на грипния вирус при ниска атмосферна влажност - 2035%. В такива условия от 75 до 100% от здравите свинчета се заразили.
Само едно от животните се разболяло, когато влажността достигнала 50%. А пренасянето на вируса спряло напълно, когато влажността достигнала 80%. По отношение на температурата на въздуха най-заразен бил грипът под 5 градуса: всички здрави свинчета заболели. Но нито едно не се заразило при 30 градуса. Всичко това кара изследователите да смятат, че при ниски температури и влажност на въздуха грипът е по-устойчив и заразен. И че съответно - добре отоплено помещение, с достатъчна влажност на въздуха ще ни спести в голяма степен грипната инфекция. Макар, че в топла и влажна среда се разпространяват пък други микроорганизми. Срещу тях обаче е достатъчно да поддържаме чисти ръцете си, като ги мием редовно с топла вода и сапун, твърдят докторите.