Хроничният хепатит се лекува при стриктен режим

Хроничният хепатит се лекува при стриктен режим

Чистият въздух помага за лечението на коклюш

Чистият въздух помага за лечението на коклюш

Kоклюшът е инфекциозно и заразно заболяване на дихателните пътища, което засяга предимно малки деца (2-5-годишна възраст). ...

Тропическите инфекциозни болески и как да се предпазим от тях

Тропическите инфекциозни болески и как да се предпазим от тях

Tропическите инфекциозни болести и паразитози са разпространени в страни с топъл и влажен климат в Азия, Африка, Централна и Южна Америка. Някои от тях обаче могат да бъдат пренесени. ...

Под понятието хроничен хепатит се означават всички патологични състояния след прекаран остър хепатит. Хроничният хепатит има важно медико-социално значение поради високата заболеваемост и тежките последици, които причинява, когато не се провежда системен хигиенно-диетичен режим. Съществуват два вида хроничен хепатит: хроничен персистиращ и хроничен активен (агресивен) хепатит. И двата вида са последица от прекаран вирусен хепатит, алкохолна интоксикация, язвена болест, хроничен колит, ревматизъм, туберкулоза, злоупотреба с медикаменти и други.

Най-характерните оплаквания при хроничен хепатит са: липса на апетит, гадене, повръщане, горчив вкус в устата, лесна уморяемост, отпадналост, отвращение от тлъсти храни, болки в епигастриума и дясното подребрие. Оплакванията се засилват след физическо и психическо напрежение, безсъние, допълнителни инфекции, груби грешки в диетата. При влошаване на състоянието се появяват потъмняване на урината и сърбеж по кожата, констатират се увеличен черен дроб и промяна в стойностите на серумните показатели (АСАТ, АЛАТ, ГГТ и др.).

Лечението на хроничния хепатит е комплексно и включва медикаменти, които защитават чернодробната тъкан и подпомагат регенерацията на чернодробните клетки (т.нар. хепатопротектори), фитотерапия, щадяща диета и избягване на физическо и психическо натоварване.

Спазването на диета от болните с хроничен хепатит е от съществено значение, тъй като храненето, наред с другите мерки, има за цел да подобри обменните процеси и предпазва от токсично въздействие чернодробната тъкан. Основен принцип при диетата на хепатитно болните е тя да бъде бедна на мазнини от животински произход и на холестерол. Храната трябва да бъде оптимално калорична, като доставя необходимото количество белтъчини, въглехидрати, мазнини, витамини и минерали в съответни пропорции. Не трябва да се подценява ролята на витамините.

Голямо значение има приемането на хранителни вещества, които оказват предпазно действие и стимулират възобновяването на нормална чернодробна тъкан. Такива са белтъчините. Те се съдържат най-вече в млечните продукти, месото, млякото, яйцата. За препоръчване е да се консумират нетлъсти меса (пилешко, телешко, агнешко, риба), варени или печени и в никакъв случай - пържени. Белтъчините от месните продукти трябва да съставляват около 50% от всички белтъчини. Освен млякото, прясното сирене и особено изварата, които са богати на белтъчини и и на други субстанции, подхранващи черния дроб, полезно е да се консумират и бобови растения, които също съдържат белтъчини. Яйцата трябва да се консумират без жълтъка, за хепатитно болните е полезен само белтъкът. Дневната дажба на белтъчините трябва да възлиза на около 120 г.

Въглехидратите са на второ място по значимост в храненето на болните от хроничен хепатит. Те се набавят предимно от хляба, картофите и тестените изделия (бисквити, макарони, фиде, юфка), ориз, мед и други. Особено полезни са въглехидратите от плодовете и зеленчуците (които съдържат и витамини и минерали), приемани под формата на сокове, сиропи, нектари, компоти, сладка и т.н. Много полезни са соковете от моркови, червено цвекло, целина, артишок, зеле, както и шипковият чай, който е богат на витамин С.

Мазнините трябва да се приемат в ограничени количества от хепатитно болните, тъй като обременяват функциите на черния дроб и панкреаса. Мазнините от животински произход (свинско месо, свинска мас, сланина, тлъста риба) се изключват от диетата но болните. Разрешава се само употребата на растителни масла: зехтин, слънчогледово и царевично олио и евентуално - маргарин. Може да се консумират и малки количества прясно краве масло. Общото количество мазнини за един ден не трябва да надвишава 100 г.

От всичко казано става ясно, че спазването на хигиенно-диетичния режим на болните от хроничен хепатит е задължително условие, за да може организмът да се възстанови по-бързо и постепенно да се адаптира и да приведе компенсаторните си механизми към нормално функциониране и оптимална работоспособност, без да настъпят необратими усложнения.

Научната фитотерапия използва следната лечебна комбинация. Смесват се равни части цикория, камшик, глухарче, жълт кантарион, жълт смил, бял равнец и жълта тинтява. Приготвя се отвара, като 2 с.л. от сместа се варят в 1/2 л вода около 5 мин. Приема се по 1 чаша преди хранене.

Лечение на очните болести с лазери

Лечение на очните болести с лазери

Най-важното е лазерът да се приложи навреме и в подходяща дозировка. ...

Компреси според болката и проблема

Компреси според болката и проблема

Компресът е помощно средство за лечение на оток, възпаление, главоболие и други здравословни проблеми ...

Рeцeпти за ароматерапия

Рeцeпти за ароматерапия

При втрисане, при студени крака се прави гореща баня на краката във вода с масло от мащерка или риган (при разширени вени е противопоказана!). ...

Диагностика и терапия на гръдната жаба

Диагностика и терапия на гръдната жаба

Изявите на исхемичната болест на сърцето са стабилна или нестабилна стенокардия (ангина или "гръдна жаба") и миокарден инфаркт (сърдечен инфаркт). ...

Конюнктивитът се лекува според конкретния случай

Конюнктивитът се лекува според конкретния случай

Заболяването се дължи на инфекция, на алергия или на различни дразнители. В зависимост от причините и от състоянието на болния, нежната медицина предлага съответните медикаменти. ...

Гинко билоба помага при старческата деменция

Гинко билоба помага при старческата деменция

B последните години все повече хора в напреднала възраст страдат от т. нар. старческа деменция, характеризираща се с прогресивно намаление на умствените способност и на индивида поради атрофия на отделни участъци от мозъчната кора. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести