Профилактика при артрита и симптоми за артрит
Предпазването от това заболяване, при което има фамилна обремененост, е трудна задача. Природосъобразният начин на живот би могъл да държи артрита ...
Ментата помога за много неща
Ментолът притежава силно дезинфекционно действие. За това при варенето на мляко добавят мента, за да не прокисва. Свежите плодове понякога се посипват с мента, за да се предотврати бързото гниене. ...
Студеният сезон налага край на драстичните диети за хубост. С повишено внимание към менюто си трябва да бъдат и вегетарианците - то трябва да съдържа достатъчно белтъчини. Лекарите и диетолозите призовават през есента категорично да се откажем от монодиетите (млечна, оризова, зеленчукова), а още повече - от гладуването захубост.
Защото първата простуда в комбинация с вирус може да ви свали на легло. Изчакайте организма ви да се адаптира към студения сезон. Храната през преходния сезон трябва да съдържа достатъчно белтъчини. Защото имуноглобулините, които обезпечават устойчивост на организма към болести, се съдържат именно в тях, а за синтеза им е необходим целият набор от аминокиселини.
Незаменимите аминокиселини се съдържат в белтъчната храна от животински произход - мляко и млечни продукти, яйца, месо и месни изделия. Най-добре е да преминете към топли ястия - супи, зеленчуково рагу, картофена салата с лук или праз, и да увеличите количеството на рибата, месото и млечните продукти.
С повишено внимание към менюто си трябва да се отнасят вегетарианците. Количеството на белтъчините в соята варира от 36 до 43%, във фасула те са 23%, в нахута - 25%, в лещата- 30%. Аминокиселините на соевите семена са лесно усвоими от организма. Проучвания на нутриционисти показват, че тези растителни белтъчини идеално се съчетават с мляко, сирене и яйца. Ако няма противопоказания, през есента и зимата е подходящо да се използват "загряващи" подправки - черен пипер, чесън, хрян.