Ехинацеята е мощен имуностимулатор
При вирусни заболявания ехинацеята (Echinacea angustifolia L.) е известна в медицинската практика още от 1870 г. Тя е била използвана за лечение на изгаряния, рани, абсцеси, ухапвания от влечуги и др. ...
Конюнктивитът се лекува според конкретния случай
Заболяването се дължи на инфекция, на алергия или на различни дразнители. В зависимост от причините и от състоянието на болния, нежната медицина предлага съответните медикаменти. ...
Вземете мерки още през есента прехода от есента към зимата сякаш по традиция едни хора страдат от хрема, други се борят с кашлицата, трети загубват гласа си. Всеки има своите слаби места. Причините за това са различни: попаднала в тях инфекция се е затаила, без да бъде излекувана докрай, и се активизира от вирус; организмът е изтощен от хронични болести или авитаминоза. За да посрещнете зимата с устойчив на болести организъм, трябва да го подготвите най-малко месец преди настъпването. И не правете грешки.
Заблуда 1: "Винаги ще ме боли на едно и също място." Истината е, че ако години наред ви е боляло само гърлото, това не означава, че трахеята и бронхите също в някой момент няма да се "обадят". За това укрепвайте целия организъм и задължително въздействате едновременно върху носа, гърлото и бронхите.
Заблуда 2: "Наближи ли студеното време, ще започна да се закалявам." Истината е, че контрастните обливания и студените обтривания в този сезон ще подкопаят имунитета и натрупаните запаси от енергия през лятото.
Заблуда 3: "Сега е времето да започна да пия витамини." Истината е, че витамини са ни необходими през всички сезони и трябва да ги поемаме в достатъчно количество през цялата година. Най-добре е да си ги набавяме с храната, която за целта трябва да е разнообразна.
Заблуда 4: "Ще замина за една седмица в някоя топла страна, ще събера слънце за здраве" Истината е, че рязката смяна на климата с температурна разлика до 20 градуса е допълнителна провокация за имунната система и "слабите ви места". Ако заминавате, направете го най-малко за 14 дни, за да успеете да се аклиматизирате.
Правилните решения:
Действие 1: Затопляйте краката. Нашите стъпала са рефлексогенна зона на горните дихателни пътища. Загряването им усилва кръвоснабдяването на лигавиците на носа, гърлото и бронхите и активизира местната им защита. Ако нямате противопоказания за такава процедура (например разширени вени, които не обичат топлото), не чакайте да дойде времето,когато ще ви потече носът. Започнете сега: всяка сутрин правете горещи вани на стъпалата или ги загрявайте "на сухо". Ако предпочитате прохладата, обтривайте ги сутрин с хладка вода, като всеки ден понижавате температурата с 1-2 градуса. Важното е да действате постепенно, да постоянствате и да не изпитвате дискомфорт.
Действие 2: Укрепвайте "местните бастиони". За носа. Кипнете по 3 с. л. конски босилек, лайка и евкалипт в 1 л вода и дишайте над парата. За гърлото. Всеки ден правете инхалации с минерална вода (с инхалатор) и капвайте в носа бадемово масло или зехтин за смекчаване на гърлото. За трахеята и бронхите: 2-3 с.л. евкалипт и конски босилек се заливат с 1 л кипяща вода. Настойката престоява около 5 минути под похлупак. След това дишайте над парата.
Действие3: С приближаването на зимата сменете тактиката. За носа и гърлото. Започнете да мажете лигавицата на носа с масло от евкалипт или от праскова, или пък със зехтин. 2-3 пъти на ден промивайте носа с минерална вода или спрей на основата на морска вода.