Кои са причините за мъжката инконтиненция
Инконтиненцията - незадържането на урина, смущава не малка част от възрастните хора. Този здравословен проблем засяга и двата пола. ...
Умора и депресия издават множествената склероза
Mножествената склероза е прогресивно автоимунно заболяване, при което имунната система на организма унищожава миелиновата обвивка на собствените нервни влакна. ...
C лечебна цел се използват плодовете на шипката, които се берат след пълното им узряване през септември - октомври и се сушат на сянка. Те имат рекордно съдържание на витамин С, превишаващо многократно даже такива богати на витамин С продукти, като касиса и лимоните. Известно е, че ако дневната потребност от витамин С средно е 50 мг, то при заетите с физическо натоварване и спорт тя се увеличава няколко пъти - до 150-250 мг, а в по-натоварени дни и до 300 мг.
В сухите плодове на шипката се съдържа обикновено не по-малко от 1% витамин С. Има и други витамини, но в значително по-малки количества: витамините Р, каротин, който се превръща в организма във витамин А, В1, В2 и К. Присъствието на тези витамини (особено на Р) засилва действието на витамин С. В шипката се съдържат също органични киселини, соли на фосфора, калия, калция, магнезия, а също на желязото и на други микроелементи. Всичко това я прави изключително ценно целебно и профилактично средство при редица заболявания, както и за повишаване на съпротивителните сили на организма по отношение на инфекциозните заболявания и на интоксикациите.
Настойката от шипка влияе благоприятно при възпалителни заболявания на пикочните и на жлъчните пътища и на черния дроб, а също и при склонност към образуване на песъчинки и камъни в бъбреците и в жлъчния мехур. Водният извлек от плодовете подобрява храносмилането и влияе благотворно на организма при някои стомашно-чревни заболявания.
Той се назначава за подобряване на храносмилането при гастрити и при язвена болест на стомаха и дуоденума. Настойката от шипка са приготвя по следния начин: 20 г сухи плодове се измиват в студена вода, заливат се с 0,5 л кипнала вода, похлупват се и се запарват 10 минути. Оставя се да престои на топло място 4-6 часа и се прецежда. В настойката преминават витамините и минералните соли, които се съдържат в плодовете. Може да се добави захар на вкус, а също мед или плодов сироп. Съхранява се на хладно място не повече от два дни. Пие се по 1/2 чаша 3 пъти на ден.