Човекът и неговата маска
Ако непрекъснато играем роля, губим и енергия, и чувство за реалност. Ето защо е важно да анализираме емоциите, които ни тласкат към такова поведение. ...
Цветовете и характера
Представете си следните цветове: черно, синьо, зелено, жълто, червено. Изберете този цвят, с който бихте се идентифицирали, и този, който бихте отхвърлили. ...
Когато искаме да предизвикаме даден човек към някакво действие, трябва да провокираме неговата емоционална съпричастност.
Определено причини за неуспехите ни има, но те не се търсят там, където биха могли да бъдат - залага се единствено на достоверността на поговорката, че "рибата се вмирисва откъм главата", или на липсата на късмет. Това наистина е така, нужен е и късмет, но за да се постигне някакъв успех, където и да било, преди всичко е необходима здрава мотивация, а точно това липсва на нацията ни като цяло.
Всички използваме тази дума "мотивация", но далеч не всички са наясно какво е съдържанието.
Всеки ще се съгласи, че мотивацията води към успеха. Мотивацията може да бъде вътрешна - породена от вътрешно желание за постигането на определени резултати, и външна - следствие от различни външни фактори. Необходимо е да се прави разлика между мотивацията, която настъпва в отговор на някакви стимули и убеждения, предложени от други хора (пари, оценки) и мотивацията, идваща отвътре, от самите нас (удовлетворяването на актуална потребност). Жизненоважен елемент на мотивацията е самото физическо действие - тя не е това, което хората мислят или чувстват, а онова, което те вършат физически.
Мотивацията се задвижва от емоцията (ненапразно и двете думи са с един и същи корен "мotion" - движение). Ето защо, когато искаме да предизвикаме даден човек към някакво действие, можем да се насочим към неговите емоции и ако успеем да постигнем емоционалната му съпричастност, то и добрият краен успех не закъснява.