Защо есента влошава настроението ни?
Смяната на годишните сезони променя активността в метаболизма на серотонин. Най-вероятно това е причина за колебанията в настроението, както и за по-сериозните сезонни ...
Хипохондрията – драмата на мнимия болен
Всеки човек се страхува да не се разболее, особено днес, когато отвсякъде ни 'дебнат' най-различни 'опасности'. Пушенето води до рак на белите дробове, алкохолът до цироза, свинското качва холестерола, телешкото заразява с ...
Половото съзряване на момичетата, които имат един или няколко по-големи братя, закъснява в сравнение с техните връстнички, които имат сестри или по-малки братя.
До този извод стигнали австралийски специалисти, след като изследвали 270 мъже и жени. Учените се интересували от броя, възрастта и пола на всички братя и сестри в семействата им. Няколко въпроса били посветени на възрастта, на която те са имали първия си полов контакт, появата на първата менструация на момичетата, раждането на първото им дете и общия брой на децата в тяхното семейство. Резултатите били доста интересни.
Колкото повече по-големи братя имали момичетата, толкова по-късно бил настъпил техният менструален цикъл - средно на 13,6 години. Докато при тези, които били расли без по-големи братя, средната възраст на половото съзряване била 12,7 години.
Специалистката по екология на човешкото поведение д-р Джадж смята, че
причината за тази зависимост е може би в протичането на хормоналните или психо-социалните процеси в развитието на момичетата.
Тя предполага, че е възможно родителите да се отнасят с дъщерите си по-различно, ако в тяхното семейство растат и по-големи синове. Но изследователката не вижда в това нищо патологично или опасно за здравето на момичетата.
Резултатите от анкетата показали още, че ако младата дама има по-млади братя, нейният сексуален живот е започнал по-късно, отколкото на връстничките. А ето че броят на децата в семействата на участничките в анкетата, както и появата на първото дете в тях, изобщо не били свързани с възрастта и с броя на техните братя. Мнението на д-р Джадж е, че това е характерна черта на съвременното материално осигурено общество.