Човекът и неговата маска

Човекът и неговата маска

Как да се докажете на новата работа

Как да се докажете на новата работа

Първите три месеца са най-важни на всяко ново работно място ...

Старостта не е повод за депресия

Старостта не е повод за депресия

Тези, които не се боят от нея, успяват да се наслаждават на живота си във всичките му възрасти. ...

Ако непрекъснато играем роля, губим и енергия, и чувство за реалност. Ето защо е важно да анализираме емоциите, които ни тласкат към такова поведение.  Още преди да се определи като индивид, съвременният човек се нарича "личност" (личност - персона, идва от етруското phersu, което означава маска).

Обичайният му начин за представяне е :"Аз съм една личност, която..." Маскирането започва още в ранна детска възраст, някъде към 2-ата 3-ата година. Обществото изисква от децата да бъдат добри, послушни, възпитани - с други думи да не бъдат такива, каквито са, а маскирани. Да бъдеш себе си, често е неприлично, а да изглеждаш такъв, какъвто се очаква от теб да бъдеш, е поощрително. Малкото дете в действителност трудно се маскира.

"По очите ти познавам, че..." Очите му все още са огледалото на душевността му, но много скоро детето взима необходимите мерки и успява да маскира погледа си. "Гледаш ме в очите и ме лъжеш!" То се е научило вече да говори всевъзможни неща с голяма убедителност. Постепенно разбира, че само ако е маскирано, може да постигне своето и да изпита удовлетворение. Маскарадът вече е започнал. Човек блокира своята експресивност зад личността си (зад маската) и според това, което му подсказва мисълта, разбира как да се дегизира.

"Животът е сцена и всички ние сме актьори!", казва Шекспир. За да прикрие незнанието, глупостта или съмнението човек си поставя маската на "мислителя". За да не позволи да се разбере колко много се нуждае от утвърждаване - слага маската на "страдалеца". За да прикрие неспособността и/или страха си от обвързване - надява маската на "мачо" и всичко е наред.

Маската на "агресивния" пък му служи, за да прикрие с насилническото си поведение своята слабост и несигурност. Маската на съвременния човек не съвпада с неговите емоции и чувства. Нейната логика е привидността. Усилията вече не са насочени към търсенето на хармония, а към намирането на аксесоари, с които той би могъл да изглежда хармоничен (модата, конформизма, доброто възпитание, етикета). Така човек хаби огромна енергия, за да бъде нащрек за ефекта, който предизвиква с новите си аксесоари, а отвътре той може да прелива от възбуда, емоции и чувства, които никога не излизат наяве.

Маската е измислена от примитивните хора, но тя се е слагала, за да се изиграе една роля, а след края на играта се е сваляла и човек се е връщал към своята индивидуалност. Зад маската винаги е стоял истинският човек. Съвременният човек непрекъснато играе - когато се храни, когато общува, когато работи, когато обича, когато се моли, дори когато прави секс.

Той се е сраснал с маската си и дори е забравил кой всъщност е. Примери, колкото искате, а може и да си припомните филма "Маската". За да може да се опита да махне маската от себе си, човек е необходимо да приеме своите вътрешни подтици и подбуди, да ги съобрази със своята реалност, а дали след това ще действа или не, е друг въпрос! Важното е да не отрича подтиците и подбудите на емоциите си, защото те действат като найздравото лепило за маската.

Здравето е в хармонията между тяло, мисъл и душа

Здравето е в хармонията между тяло, мисъл и душа

Човекът е единство от три същности и те са неделими, независимо от споровете между лекари, психолози и теолози ...

Стъпка по стъпка можем да си върнем вкуса към живота

Стъпка по стъпка можем да си върнем вкуса към живота

Рутинното всекидневие може да доведе до депресия. Човек изпълнява механично задълженията си, трупа негативни емоции, умора и апатия, животът не му носи радост. ...

Умеем ли да си почиваме?

Умеем ли да си почиваме?

Всеки от нас има своя начин за отпускане и отмора, проблемът е да си го позволи. Лятото наближава, а с него идва и времето за напълно заслужения отдих. Оказва се обаче, че съвременният динамичен, но и достатъчно невротичен човек ...

Семейство, развод или отворен брак

Семейство, развод или отворен брак

Увеличава се броят на разводите, на самотните хора и на съжителстващите "без подпис". ...

Хронични заболявания при децата

Хронични заболявания при децата

Броят и честотата на хроничните заболявания (астма, диабет, хипертония, гастрит и язва, алергии, различни кожни и ставни болести) се увеличават в технологично напредналите общества, като особено уязвими са децата. ...

Обърнете внимание на чувствата и настроението си

Обърнете внимание на чувствата и настроението си

Много често ние не отделяме достатъчно внимание на нашите чувства, смятайки ги за нещо незначително ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести