Шизофренията – живот в криво огледало
Психотерапията е насочена и към болния, и към неговите близки. За овладяване на симптомите и възпрепятстване на рецидивите на болестта трябва да се осигури продължителното и редовното приемане на медикаменти ...
Огледалното писане се преодолява с упражнения
Дисграфията се смята за нормален етап от развитието на детето, но се случва да е израз на невроза. Родителите могат да помогнат на малкия ученик с подходящи упражнения. ...
Коледните и новогодишните празници са не само време за приятно общуване с роднини и приятели, за богато отрупани трапези и подаръци, но още и време на стрес, твърдят специалисти от Американската асоциация на психолозите. Те анкетирали 417 жени и 369 мъже и установили, че около 44% от жените и 31% от мъжете страдат от стрес, предизвикан от празниците.
Причина за това състояние е преди всичко недостигът на време, на пари, а също необходимостта да се купят много подаръци за изключително кратко време. Според психолозите жените се отнасят далеч по-отговорно към купуването на подаръци, за това нуждата да открият най-добрите, и то навреме, предизвиква при много от тях стрес.
Освен това представителките на нежния пол трябва да измислят развлечения за семейството и приятелите. Сериозно изпитание за много жени се оказват празничните блюда, които трябва да сготвят. А немалко от тях са на непрекъснати диети и дори нямат възможност да се насладят на приготвеното. Всичко това дава силно отражение върху психиката на жените, твърдят психолозите. Всеки човек по различен начин сам търси изход от "празничния стрес". Най-разпространени и вредни за здравето се оказват преяждането и злоупотребата с алкохол, а също излягането на дивана вкъщи.
Някои се опитват да преодолеят стреса с четене на книги, с гледане на телевизионни програми. Този вид изход от напрежението практикуват 50% от анкетираните. Около 22% търсят утеха при приятели, 6% (само жени) посещават салони за красота, 5% се разхождат, а 3% отиват на работа. Хората пазаруват по четири начина Психолози от Кент стейт юнивърсити решили да изяснят какво движи хората при извършването на покупки пред коледните празници и защо някои ги обзема шопохолизъм, та като обезумели харчат пари дори за неща, които всъщност не им трябват.
В резултат на наблюденията си специалистите класифицирали потребителите в четири типа: нормален, невротичен, примитивен и психотичен. Всеки тип отразява конкретен модел на поведение на хората не само при пазаруване, но и въобще в живота. Нормалният купувач харчи по-малко, отколкото печели, той спестява пари, за да закупи в бъдеще това, което в момента не може да си позволи, обяснява проф. Пол Албанезе, ръководител на изследователския екип.
Поведението на такива хора в магазина е предсказуемо и последователно - те до края се придържат стриктно към плана си за покупки. Купувачите невротици изразходват повече време за обикаляне по магазините, за сравняване на цените и за избора на покупките, но често в крайна сметка не вземат нищо. Хората с компулсивни (натрапчиви по отношение на някакъв вид дейност) прояви, които изпитват почти маниакално и непреодолимо влечение към пазаруването, спадат към примитивния тип личности.
Те също прекарват много часове по магазините, моловете и хипермаркетите и оставят в тях големи суми. Но за разлика от психотичния тип шопохолици, компулсивните купувачи са способни да осъзнават своята страст към новите придобивки и да се спрат. Тяхната шопохолия има временен характер. Психотичните личности, обратно, изпразват своите дебитни и кредитни карти системно и заради неразумните и безконтролни парични разходи се сблъскват със сериозни финансови проблеми.