Искаме да бъдем щастливи, но какво ни пречи
Съвременният начин на живот ни кара да потискаме непринудеността си, да контролираме своята спонтанност. Цената е твърде висока: боледуват телата ни, боледуват душите ни. ...
Изпитвате ли панически страх и депресия от непознатото?
В основата на паническото разстройство стои паническата атака, която връхлита без предупреждение и не е предизвикана от някакви обективни причини. Симптомите на това състояние в повечето случаи са: учестено сърцебиене, гадене и замаяност; ...
Децата по-лесно развиват уменията си за общуване и водене на разговори благодарение на въображаемите си приятели, пише австралийският в."Сидни морнинг хералд".
Психолози от университета "Ла Троуб" в Мелбърн са изследвали 44 деца на възраст между четири и шест години, разделени на две групи. Половината от малчуганите имали въображаеми приятели, а другите - не.
Изследователите са установили, че децата с въображаеми приятели имат по-добри умения за водене на разговор в сравнение с останалите и са в състояние по-добре да излагат гледната си точка в разговор с възрастни. Оказало се също, че малчуганите с измислени другарчета проявяват по-голямо творчество. Повечето от тези деца били първородни или единствени в семейството.
"Феноменът с въображаемите приятели често се разбира погрешно. Хората смятат, че той е доста рядък. Предишни изследвания обаче показали, че 65% от децата на възраст между три и девет години имат измислени другарчета", обяснява Евън Кид от изследователския екип.