За да оцелее, любовта изкачва 7 стъпала
Как да преживеете критичните етапи, без да съсипете връзката си ...
Кога и кому е нужна помощта на психотерапевт
Дори привидно безобидните невропсихични разстройства без намесата на специалист могат да се проточат и да ескалират във времето с тежки последстия за здравето ...
Съвременната наука е установила, че съществува пряка връзка и между консумацията на определени храни и някои заболявания. Например недохранването или непълноценното хранене могат да причинят хипогликемия със съпровождащи я симптоми като отпадналост, разсеяност, депресия.
Енергетичните нива в организма се повишават или понижават в зависимост от приетата храна, от нейното количество и качество и от биологичния часовник. Стресът и постоянното нервно напрежение могат да причинят умора и резки колебания в настроението. В такива случаи е препоръчително да се хапне, но не сладкиши.
Те съдържат рафинирани въглехидрати, предизвикващи рязко повишение на кръвната захар, която произведеният инсулин не е в състояние да разгради. Резките колебания в кръвно захарното ниво могат да причинят депресивни състояния. Те могат да се проявят с ускорена сърдечна дейност, треперене, изпотяване, отпадналост, безпокойство, често уриниране - синдром, дължащ се на рефлекторното освобождаване в кръвта на големи количества адреналин (последица от хипогликемията след поемането на големи количества въглехидрати).
Внезапното увеличение пък на инсулина предизвиква незабавно понижение на кръвната захар с последваща хипогликемия. В такива случаи е целесъобразно приемането на рафинирани въглехидрати, а не ориз, картофи, ябълки или други храни, които не предизвикват резки колебания в кръвно захарните нива. Храната трябва да се приема често, но на малки порции. За предпочитане са плодовете, диетичните бисквити, солетите, царевичните пръчици, сухарите и други.
Плодовете са най-подходящата храна за поддържане на енергията и на доброто настроение, тъй като съдържат плодова захар, която не предизвиква резки колебания в кръвнозахарните нива. Те повишават работоспособността, а съдържащите се в тях витамини и минерали са особено необходими за жизненоважните функции на организма и са катализатори при обмяната на веществата.
Витамините от група В играят роля за възникването на психоневрозите. Витамин В6 има съществено значение при депресивните състояния. Той взаимодейства с триптофана, респективно - със серотонина ("хормона на щастието"), чието ниво рязко намалява при състояние на депресия. Витамин В3 също взема участие в метаболизма на мозъчните клетки. Ниските му нива водят до безсъние, депресия, вътрешно напрежение, тревожност и безпокойствие. И този витамин взаимодейства с триптофана и серотонина.
Витамин В1 е изключително важен за нормалното функциониране на централната нервна система. Недостигът му причинява хронична депресия и безсъние. Витамин В12 спомага за синтеза на ацетилхолина в главния мозък. Това е един от най-важните медиатори при възникване на меланхолията. Заедно с фолиевата киселина те допринасят не само за подобряване на настроението, но стимулират и кръвотворението. Отношение към депресивните състояния имат и някои микроелементи: намаленото количество на калций в кръвта предразполага към депресия, а недостигът на магнезий причинява безпокойство.
Нерационалното хранене се отразява негативно върху нервно-психичното състояние на човека. Ето защо е необходимо да се спазват някои правила, които осигуряват нормалното протичане на метаболитните процеси в организма, както и поддържането на здравословното състояние:
1. Не пропускайте основните хранения.
2. Хранете се три пъти на ден.
3. Задоволявайте дневните потребности на организма от белтъчини, мазнини и въглехидрати, съобразно възприетите норми, като ги допълвате задължително с витамини и минерали.