Детският инати се овладява с позитивен подход
Когато рожбата им се инати, родителите със спокоен тон трябва да изразява точно желанията си. Важен е и личният пример. ...
Хазартна зависимост - причини, следствия и проблеми
Проблемът за зависимостите - алкохолна, наркотична, компютърна, хазартна, сексуална и др., напоследък стана болезнено актуален. ...
Тревожността и напрежението са чести спътници на съвременния човек. Но когато лошото настроение без конкретен повод започва от сутринта и не настъпва подобрение в продължение на месец, това е категоричен сигнал, че е наложително да се вземат мерки.
Повишената тревожност не се класифицира като заболяване. Тя е състояние, което трябва да се преодолее. Няма универсален начин за справяне. Най-бързите и ефективни стратегии почиват на индивидуален подход. При някои хора помагат изслушването, подкрепата и грижата от близък човек. При други - залавянето за работа или преследването на конкретна цел.
Специалистите препоръчват да се насочваме към дейности, които предизвикват усещане за пълноценност или провокират усмивка. Те могат да бъдат и съвсем прости - среща с приятели, разместване на мебелите у дома, смяна на прическата, засаждане на цветя. Главното е от заниманията да има видим резултат, т.е. да материализират усещането за контрол над живота. Дори подреждането на дома и работното място могат да окажат добър ефект. Безпорядъкът внушава, че работата няма край и пречи на човек да се отпусне. Редът успокоява и насоча мислите в рационална посока.
Важно е да показваме благодарността си на хората, които я заслужават. Подобна терапевтична мярка може да звучи странно, но съвременните клинични изследвания доказват, че тя значително намалява тревожността.
Дишайте правилно - късите и плитки вдишвания изпращат до мозъка сигнали за стрес и тревожност, докато дълбокото и бавно дишане успокоява. Медитирането също помага за преодоляване на лошото настроение и стреса. Редовните упражнения и дори само вървенето пеша имат благотворно въздействие.
Обърнете внимавайте на менюто си. Заменете "бързите" въглехидрати с пълнозърнести храни, които регулират нивата на серотонин, т.нар. хормон на щастието. Увеличете продуктите, богати на омега-3 мастни киселини и на витамини от група В. Избягвайте кафето, алкохола, пържените храни и захарните изделия. Лайката, пасифлората, женшенът и върбинката успокояват нервната система.