Реализацията на младите хора у нас – мисията невъзможна
Въпреки програмите за насърчаване на заетостта сред младежите статистиката сочи, че едва 3.3% от тях са си намерили работа, ползвайки услугите на бюрата по труда ...
Рискът от шопинг-манията за децата в големия град
Броденето из магазините в моловете може да се превърне в зависимост, подобна на наркоманията. ...
Смяната на годишните сезони променя активността в метаболизма на серотонин. Най-вероятно това е причина за колебанията в настроението, както и за по-сериозните сезонни афективни (емоционални) разстройства, смятат канадски учени.
Серотонинът, наречен още "хормон на щастието", е невромедиатор, предаващ сигнали между нервните клетки в главния мозък, които са отговорни за настроението, хранителното и полово поведение, обмена на енергия и съня. Науката отдавна подозира, че той е свързан със сезонните промени в настроението. Това в голяма степен доказва сегашното изследване на учените от Университета в Торонто.
Канадските специалисти са тествали активността на серотонина при група хора през различните годишни времена. Данните сочат, че организмът изпитва недостиг на серотонин през есента и зимата, когато денят е много по-къс. Други учeни също потвърждават, че честата проява на симптомите през хладните и студени месеци - по-лесна уморяемост, сънливост и преяждане, се дължат именно на недостига на серотонин.