Изблиците на гняв подпомагат кариерата
Не сдържайте справедливото си негодувание пред своя шеф, защото това не е от полза за кариерата ви. Повече ще спечелите, ако дадете воля на гнева си, твърдят учени от медицинския ...
Прогонете лошото настроение
Специалистите препоръчват да се насочваме към дейности, които провокират усмивка ...
Cиндромът на хронична умора (СХУ) е комплицирано разстройство, което се характеризира с екстремна умора, ненамаляваща след почивка и сън. Състоянието може да се задълбочи от физическа работа или психическа активност. СХУ може да се прояви след инфекция, като например настинка или вирусно заболяване. Началото понякога идва по време на, но по-често е след силен стрес. В някои случаи се развива постепенно, без ясно начало или очевидна причина.
Много по-често СХУ се среща сред жените. Не е изяснено дали наистина той засяга по-често нежния пол, или просто дамите са по-склонни да търсят помощ и да се консултират по здравословни проблеми, отколкото мъжете.
Симптомите на хроничната умора са сходни с тези на вирусните инфекции. За разлика от грипните, които обикновено са с продължителност от няколко дни до седмици, симптомите на хроничната умора траят много по-дълго. Те се появяват и отзвучават без ясно очертан профил. Осем са основните белези, които издават СХУ:
1. Загуба на памет или концентрация.
2. Гърлобол.
3. Болезнени и леко увеличени лимфни възли на врата или подмишниците.
4. Необяснима мускулна болезненост.
5. Болка, която се мести от една става на друга без подуване и зачервяване.
6. Главоболие от непознат тип.
7. Разстройства на съня.
8. Крайна изтощеност, продължаваща повече от 24 часа след физическо или психическо усилие.
Според международните норми диагнозата може да се постави, когато пациентът изпитва необяснима персистираща умора в продължение на повече от 6 месеца и има поне четири от основните белези и симптоми.
Страдащите от хронична мускулна умора споделят и за допълнителни неразположения, които обаче не са част от официалната дефиниция. Те включват: коремна болка; алергични реакции или чувствителност към храни, алкохол, миризми, химикали, лекарства или шумове; подуване; гръдна болка; хронична кашлица; диария; световъртеж; сухота в устата; проблеми с равновесието или припадъци; сутрешна скованост; гадене; болки в ушите; аритмия; болки в челюстите; студени тръпки и нощно изпотяване; психологични проблеми: депресия, раздразнителност, тревожност, атаки на паника и др.
Както при всички хронични заболявания, и при СХУ има нещо доста "мистериозно". Въпреки че за причина се допуска някакъв вид инфекция, това все още не е изяснено. Предполагаеми виновници за това състояние са: депресия, желязодефицитна анемия, хипогликемия (ниско ниво на кръвната захар), алергия, вирусна инфекция, дисфункция на имунната система, промени в нивата на хипофизните хормони.
Вероятно СХУ е някакъв неспецифичен възпалителен процес на нервната система в отговор на автоимунен процес, но нищо особено не може да се открие в кръвните проби на болните. СХУ може да се прояви при усложняване на вирусно заболяване от дисфункция в имунната система. В много случаи обаче не е възможно да се докаже никаква подлежаща биологична причина.
Липсата на достатъчни медицински познания и разбиране природата на СХУ я правят много трудна за диагностициране.