Пречи ли приятелството на работното място
Близките отношения с колегите си имат плюсове и минуси. Дали да се откажете от тях, решете сами ...
Искаме да бъдем щастливи, но какво ни пречи
Съвременният начин на живот ни кара да потискаме непринудеността си, да контролираме своята спонтанност. Цената е твърде висока: боледуват телата ни, боледуват душите ни. ...
B днешно време неврозите и невротичните състояния при децата са широко разпространени и имат тенденция към зачестяване.
Ето някои неврозите:
Разстройство на съня
Проявява се с трудно заспиване, неспокоен сън, често събуждане, внезапно ставане с вик и силна уплаха (т. нар. нощен страх, който се среща още в кърмаческа възраст).
Лечение: необходимо е да се отстранят грешки при храненето и възпитанието; да се избягват страховити разкази и приказки преди заспиване, както и игри и забави. Топъл душ или баня помагат преди лягане.
Смучене на пръстите.
Започва още от кърмаческия период, като често издава незадоволен глад. Среща се и в по-напреднала възраст при невропатични деца.
Лечение: отвличане на вниманието на детето в игри и забави; използване на картонени маншети и др.
Гризене на ноктите.
Много труден за преодоляване навик. Появява се предимно в предучилищна и училищна възраст.
Лечение: носене на ръкавички
и др.
Липса на апетит, повръщане
Дължат се на резултат на грешките при храненето и отглеждането на детето.
Лечение: отстраняване на грешки (принуда и др.) при храненето. При трайно безапетитие се започва с прием на малки порции; строго се спазват часовете за хранене; съблюдават се индивидуалните вкусови особености на детето; при по-упорити случаи се налага смяна на обстановката.
Заекване
Обикновено е свързано с възбуда, уплаха и смущение. Среща се при по-чувствителни деца.
Лечение: леките форми изискват приучване към бавен говор, а по-тежките - логопедично обучение.
Нощно напикаване
Най-често е последица от неправилно възпитание, груби обноски и неизработен условен рефлекс за волево изпразване на пикочния мехур. Среща се повече при момчета и се случва почти всяка нощ в определени часове. Необходимо е да се изключат органични заболявания.
Лечение: справяне с възпалителни и други заболявания, а при липса на такива трябва да се ограничат течностите; след 17 часа детето се оставя на суха храна; през нощта то се събужда един час преди напикаването за волево изпразване на мехура; спи на твърд матрак, повдигнат в областта на краката; смяна на обстановката; награждаване за сухите нощи; закалителни процедури.
Онанизъм
Привичката е невинна и може да се наблюдава още от кърмаческа възраст. Не оставя трайни последици.
Лечение: ликвидиране на местни възпалителни процеси; насочване вниманието на детето към игри на открито, спорт и нови занимания; подходящи са и леки седативни и успокоителни средства. Наказанията и заплахите имат отрицателен ефект.
Хистерия
Рядко заболяване в детската възраст. Среща се в пубертета, по-често при момичета. Появява се обикновено след психични и телесни травми. Припадъците са без загуба на съзнание. Няма данни за органични поражения.
Лечение: смяна на обстановката; психотерапия.