Мъжете следват закона на логиката
Дамите повече и по-често се доверяват на емоциите си, докато мъжете се стремят да подчинят всичко на законите на разума. ...
Завистта удря като бумеранг завистника
Тя се поражда от лошо възпитание в детството. В основата и ниска самооценка, а стаено чувство за несправедливост. Психолозите смятат, че завистта възниква още в ранна възраст, провокирана от постоянното изтъкване на достойнствата на другите ...
Това е симптом на сериозно заболяване, което се дължи на биохимично неравновесие в някои области на мозъка и изисква адекватно отношение и лечение.
На всеки човек му се е случвало да изживява своите моменти на "възход", когато всичко се случва лесно, когато настроението е приповдигнато, а около него е пълно с "приятели". Но има моменти и на "падение", когато всичко става изключително трудно (ако изобщо стане), когато настроението е понижено, когато около нас няма никой, освен най-близките ни. Но всичко това обикновено е свързано с определени житейски ситуации и често с отминаването на конкретната ситуация всичко си идва на мястото и животът продължава в нормалното си русло.
За разлика от този сценарий, при биполярното разстройство промените в настроението настъпват почти винаги без сериозен външен повод и причина, като по правило тези промени са резки, с много голяма интезивност и с продължителност от поне няколко седмици. По време на тези периоди цялостното поведение е променено, а ежедневното функциониране е грубо нарушено.
Това състояние не е просто реакция на нещо отвън, нито странност на характера или просто някаква глезотия, а сериозна болест.
Тя се дължи на известно биохимично неравновесие в някои области на мозъка и изисква сериозно отношение и лечение.
Кои са причините за биполярното разстройство
Причината за подобно неравновесие никога не е само една. Някои учени смятат, че сред тях е и наследствената обремененост. Според други болестта може да се прояви като следствие от други системни заболявания на човешкия организъм, както и от травма на главата, от злоупотреба с някои психоактивиращи вещества (стимуланти) и алкохол. Възможно е също реакциите на някои екстремни житейски стресори (или отсъствието им) да изиграят ролята на отключващ механизъм за появата на болестта.
Биполярното разстройство е относително широко разпространено, засяга около 1% от населението и често води до инвалидизация за продължителен период от време.Проявите му са разнообразни, но основният маркер е необичайно интензивната и продължителна промяна на настроението към единия от двата противоположни полюса - състояние на прекомерна приповдигнатост и енергичност (мания) или на тотално отчаяние и апатия (депресия).
Тези състояния могат да се редуват в произволна последователност и през различни интервали от време, като симптомите им могат да бъдат различно изразени при различните хора. Интензивността им също може да варира, понякога дори в рамките на едно денонощие.
Съвременната медицина разполага с различни форми за лечение на биполярното разстройство - медикаментозни и психотерапевтични.
При приблизително при 90% от хората с биполярно разстройство комбинирането им може да доведе не само до сравнително бързо овладяване на симптоматиката, но и до контролиране и предотвратяване на бъдещи епизоди. Така биполярното разстройство би могло да се овладее до степен, при която липсват характерните резки промени в настроението и емоционалната нагласа. Това от своя страна дава възможност на човека да повиши своята устойчивост към различните отключващи механизми на болестта, а оттам - и да се понижи степента на инвалидизиране.