Хронични заболявания при децата

Хронични заболявания при децата

Човек трябва да се учи, докато е жив

Човек трябва да се учи, докато е жив

Способността да се променяме и израстваме е заложена в природата ни. Но има хора, които робуват на наложени норми, чужди убеждения и вярвания, пренебрегвайки собствения си потенциал. ...

Как да помирите детето и новия си партньор

Как да помирите детето и новия си партньор

Ревността е безспорната причина за подобно поведение. ...

Броят и честотата на хроничните заболявания (астма, диабет, хипертония, гастрит и язва, алергии, различни кожни и ставни болести) се увеличават в технологично напредналите общества, като особено уязвими са децата. Продължителното, понякога доживотно протичане на тези болести, се отразява сериозно на житейските планове за детето и на социално-икономическото положение на семейството.

Заболяванията се определят като психосоматични, защото състоянието на психиката влияе значимо на протичането и лечението им. Някои психични характеристики - преумора, нервно напрежение, стресови преживявания, силно вълнение, гняв, особености на личността, могат да доведат до поява, влошаване или усложняване на дадено заболяване. А неговият вид, протичане и тежест могат да причинят кратковременни или по-трайни промени в психиката и в личността на болното дете - повишена тревожност, страх, напрегнатост, депресивност, промени в характера.

Успешното лечение на хроничните заболявания при децата включва балансиран комплекс от фармакологични, психологични и социални интервенции. Необходимостта лекарствата да се вземат непрекъснато или с достатъчна продължителност и в препоръчаните дози, както и да се спазва режим, наличието на странични ефекти и други проблеми, свързани с лекарствената терапия, могат да предизвикат реакции на съпротива у детето. При по-големите деца (особено в юношеска възраст) може да се стигне до самоволно намаляване на дозите или спиране на лечението, което да влоши качеството на живот на детето и да доведе до понижаване на самочувствието му.

Затова при хроничните заболявания, наред с физическото здраве, непрекъснато трябва да се следи и психичното състояние със стремежа то да се подобрява. За целта е нужно системната употреба на лекарства да се съчетава с психотерапия, която съдейства за формиране на правилно отношение към собственото заболяване, за адаптиране към новите условия на живот и приемане на болестта.

Чрез психотерапията може да се подсили лечебният ефект на медикаментите. Разговорите с психолог и психотерапевт са полезни и за родителите на хронично болното дете. За да намерят родителите правилен подход към детето с хронично заболяване, е необходимо да познават болестта и влиянието, което оказва върху неговата психика. Често допускани грешки в семейството са прекалено щадящото, покровителствено и ограничаващо поведение, дължащо се на притеснения, породени от недостатъчна информираност. Понякога родителите забраняват дори дейности, които лекарите разрешават на детето.

А всяко поведение, което го кара да се чувства различно от връстниците си, е в негова вреда. Благоприятно повлияват оздравителния процес при хронично болните деца следните дейности:

- умерена двигателна активност (разходки сред природата или в парк, позволен спорт, игри за раздвижване, физически упражнения); установяване на социални контакти (посещения на кино, забавления, кратки екскурзии със съученици, запознанства с връстници, поощряване на съвместни игри и дейности с тях);

- занимания по интереси и леки форми на труд (рисуване, приложно изкуство, музика, литература, шев и кройка, фотография);

- творчески изяви.

На хронично болните деца трябва да се оказва съдействие за постигане на цели, отговарящи на възможностите им. При болните от астма подходящата за конкретното дете индивидуална медикаментозна терапия е добре да се съчетава с оказване на психологическа подкрепа, осигуряване на спокойна атмосфера в семейството и училището и достатъчно почивка.

За страдащите от диабет съществуват специални обучителни програми за спазване на режим, хранене и лечение, в които се включват детето и семейството. Налагането на прекалено строг хранителен режим при деца със заболявания на храносмилателната система, които предизвикват лошо настроение, потисната агресивност, раздразнителност, може да доведе до конфликтни взаимоотношения и да има обратен ефект - детето да избира да се храни предимно с вредни за състоянието му храни.

В детска възраст все почесто се наблюдават случаи на повишено артериално налягане, причина за което е и стресът в семейната среда, дължащ се на прекалена взискателност, чести конфликти, нарушена сплотеност, липса на близост в отношенията. При учениците причини за повишено артериално налягане могат да бъдат липсата на учителска подкрепа, стимулиране на състезателност, прекалена учебна натовареност, силен контрол.

Професионално щастие по датски

Професионално щастие по датски

Датчаните по-добре от всички успяват да съчетават професионалните и личните си дела. ...

Доколко е страшен страхът

Доколко е страшен страхът

Как да се научим да приемаме страхът, да се изправяме срещу него и да го побеждаваме в конкретната ситуация ...

Мотивацията е определяща за постигане на щастието

Мотивацията е определяща за постигане на щастието

Човек живее, за да удовлетворява потребностите си, да изживява удоволствието от това - казано по друг начин, той се мотивира в дейността си от някаква незадоволена потребност. ...

Причина за анорексията и липсата на апетит

Причина за анорексията и липсата на апетит

Aнорексията е липса на апетит, но не към храна, а към живот. Историята на заболяването започва много по- ано от появата на първите симптоми. Корени- те могат да се търсят още в първите години от живота на човека. ...

Кога мъжа има сериозни намерения

Кога мъжа има сериозни намерения

Според учени не е трудно умната жена да разбере как мъжът вижда бъдещето на връзката ...

Проблемът на детето е и наш

Проблемът на детето е и наш

В конфликта винаги има две страни и всеки носи отговорност за неговото възникване. Но в разрешаването му главна роля играе поведението на майката и бащата. ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести