Булимията - причини, лечение, терапия

Булимията - причини, лечение, терапия

Симптоми на натрапливо сексуално поведение

Симптоми на натрапливо сексуално поведение

Когато някой е обсебен от сексуални мисли, чувства или поведение, които повлияват негативно неговото здраве, работа, взаимоотношенията с околните, най-вероятно става дума за натрапливо сексуално поведение. ...

Симптома на хроничната умора

Симптома на хроничната умора

Cиндромът на хронична умора (СХУ) е комплицирано разстройство, което се характеризира с екстремна умора, ненамаляваща след почивка и сън. ...

Булимията е психогенно хранително разстройство. То се характеризира с епизодично неконтролирано преяждане, последвано от самопредизвикано повръщане и/или употребата на лаксативи с цел да се предотврати наддаването на тегло. При значителна част от болните се стига до нарушения, които могат да имат фатален край.

От булимия страдат по-често жени, отколкото мъже. Обикновено първите симптоми на булимията се появяват в юношеството. Но нейните корени могат да се търсят още в първите години от живота на детето. В основата стои нарушената хармония във взаимоотношенията с най-близкия кръг хора - най-вече с "мама".

Тя не се съобразява с неговите нужди и му налага волята си. Повтаря му реплики от рода на: "Не може да не се закусва, добрите деца закусват!" На тази основа детето губи своята увереност, развива силна тревожност, а след нея и убеждението, че е било изоставено и предадено. Следва загуба на доверието и гняв към "мама". После идва ред на бягството в един фалшив свят, в който детето се опитва да реконструира изгубената хармония.

Това е свят, в който "мама" може да бъде заместена от храната, която няма да го предаде. И то започва да се "напомпва" почти до прага на експлозията, за да разтовари напрежението. Повръща или продължава да пълнее, за да си създаде защитна броня от тлъстини срещу копнежа за обич и ласки. Животът му е неспирен сблъсък между разума и тялото. Опитва се да привлече вниманието на околните към себе си, за да засили защитата си, с която брани дълбоко заседналото в съзнанието му становище, че обичта е свързана с изоставяне.

Предизвиква у себе си гняв към потенциалните предатели на чувствата му: "Който вече веднъж е изневерил..." Примирявайки се с това, булимикът е престанал да "расте", престанал е да живее. Избрал е като обект на обич/любов нещо, което може да бъде "контролирано", и да му бъде вярно - храната. Но докато се тъпче или отрича новия обект на любов, душата му е тъжна и потисната. Липсва му самоуважение и вяра в собствените възможности. Това е депресията. Всичко му се струва много трудно, а обектът на кошмарите е храната. И така всеки ден.

Това представлява мрачният свят на индивид, който има потенциални възможности, но го е страх да ги покаже, да ги изрази. За него е по-добре да ги отрича, да ги потиска. Условно терапията на булимията може да се раздели на 3 етапа, като най-напред се изяснява на какъв терен се е развила болестта.

През първия етап пациентът се научава да преодолява симптоматиката, характерна за неговото хранително разстройство, и започва да осъзнава поведенията, свързани с ядрото на болестта. Той се учи да изразява своите емоции и чувства.

Вторият етап е центриран около социализацията във външния свят. Необходимо е да бъдат изпробвани всички нови поведенчески модели, различни от старите, които са водели до реакцията "тревога - храна - тревога".

Третият етап е "завръщане" в реалния живот: семейство, приятели, нови връзки и отношения, където пациентът може да намери постоянна подкрепа за своите проблеми. С това целта на терапията е реализирана. Излекуваният се е научил да бъде и от другата страна на болестта. А този, който знае да се държи като здрав човек, наистина е здрав. Защото болестта представлява лош навик, нарушаващ хармонията и равновесието между разума и тялото.

Алкохола не решава проблеми, а създава още

Алкохола не решава проблеми, а създава още

Честата употреба на алкохол, при това в големи количества, може да доведе до зависимост, наричана "алкохолизъм". При оформена зависимост към алкохол той се включва в метаболизма на организма и постепенно довежда до трайни увреждания на различни ...

Аутизъм при децата и терапевтични средства

Аутизъм при децата и терапевтични средства

От съвместните действия на семейството, учителите и специалистите зависи намаляването на поведенческите симптоми ...

Детският инати се овладява с позитивен подход

Детският инати се овладява с позитивен подход

Когато рожбата им се инати, родителите със спокоен тон трябва да изразява точно желанията си. Важен е и личният пример. ...

Как тийнейджъра да привлече щастието

Как тийнейджъра да привлече щастието

На всеки тийнейджър е омръзнало близки да повтарят, че се намира в най-хубавите години. ...

Страхът от тъмното! Как да помогнем на детето?

Страхът от тъмното! Как да помогнем на детето?

Hай-често се страхуват от тъмното децата между 3 и 5 годинки. В тази възраст те не могат да разграничат реалното от въображаемото, защото все още не им достига логика. ...

Пречи ли приятелството на работното място

Пречи ли приятелството на работното място

Близките отношения с колегите си имат плюсове и минуси. Дали да се откажете от тях, решете сами ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести