Не е нужно да сте перфектни, трябва да обичате себе си
Най-напред спрете постоянно да търсите чуждото одобрение. По-важно е вашето собствено. ...
Екстроверт или интроверт, кой ще е по-успелият в работата
Типът личност предсказва професионалния път, доходите, удовлетвореността от работата ...
Повечето хора са наясно с отличителните черти на депресията: хронична тъга или липса на интерес към дейности, които обикновено носят удоволствие. Тези симптоми наистина почти никога не липсват и се срещат при около 20% от хората. Депресията обаче има много прояви. Понякога тя сигнализира предимно с телесни оплаквания и чувство на безпокойство за здравето. В този случай се говори за т.нар. маскирана депресия.
Мнозина обаче, в това число и лекари, не могат да разпознаят изявеното депресивно разстройство, ако налице няма чувство на тъга. Всъщност страдащи от депресия често се оплакват от главоболие, болки в гърба, стягане във врата, умора, костни проблеми, промени в съня или апетита, като в много случаи това са основните симптоми. В това няма нищо странно, защото депресията се отразява на цялостното състояние на организма - от имунната система до прага на чувствителност и болка.
Преди няколко години Световната здравна организация направи про-учване сред 26 000 души, посетили наскоро личните си лекари. От хората, които покриват "критериите" за депресивно разстройство, 69% се оплакали единствено от телесни неразположения. 11% от пациентите с тази диагноза отричат да имат какъвто и да било психологичен симптом дори когато лекарите изрично са ги питали за това.
Именно този факт прави проблема толкова комплициран. Много хора смятат, че дискомфортът им се дължи само на стрес, преумора и претоварване, а всъщност са депресивни. Телесните, чисто физическите симптоми на депресията все още се подценяват както от пациентите, така и от лекарите. Това е една от основните причини състоянието да не бъде своевременно и точно диагностицирано. А когато депресията протича нелекувана, това може да доведе до тежки здравословни проблеми.