Магията на Коледата, която ни прави по-добри
Имало я е, има я и ще продължава да я има, напук на всякакви икономически, политически и други подобни кризи във всички християнски общества. Всяка година около Коледа се случват едни и същи неща ...
Нова психична болест по тв риалитата
Aмериканските психиатри са диагностицирали ново заболяване - болните са убедени, че животът им се наблюдава пряко от телевизионните зрители ...
Ползвателите на фейсбук могат да поддържат постоянни дружески отношения с не повече от 150 други участници в него, твърди професорът по антропология от Оксфордския университет Робин Данбар.
В началото на 90-те години проф. Данбар огласява своята теория, съгласно която главният мозък позволява на човека да има от 100 до 230 постоянни (значими) социални връзки. Средната стойност на този показател е наречена "числото на Данбар".
Изследователят определя като значими тези отношения, при които хората общуват не по-рядко от 2 пъти в годината, като в този процес те представят един на друг своите приятели. Верността на своята теория проф. Робин Данбар доказва с изследване, като сравнява ползвателите на фейсбук, които имат няколко хиляди "приятели", и онези, които поддържат само няколкостотин връзки. Ученият установява, че и в двата случая броят на на реализираните контаки в интернет мрежата е горе долу еднакъв.
В хода на изследването станава ясно, че жените могат да поддържат повече на брой интернет контакти, отколкото мъжете. По мнението на професора това се обуславя от специфичните потребности от общуване на двата пола. За да поддържат отношения, на жените им е достатъчно просто да си поговорят, докато на мъжете им е необходимо да прекарват реално заедно времето си.