Да хармонизираме самооценката ни с оценката на другите
Няма как да бъдем одобрявани и харесвани от всички хора! Но си струва да положим усилия и да балансираме мнението си за себе си с онова, което мислят обкръжаващите за нас. ...
Прогонете лошото настроение
Специалистите препоръчват да се насочваме към дейности, които провокират усмивка ...
Дисграфията се смята за нормален етап от развитието на детето, но се случва да е израз на невроза. Родителите могат да помогнат на малкия ученик с подходящи упражнения.
Случва се 5-6-годишни деца да пишат буквите и цифрите огледално. Родители, не бързайте да поставяте сами диагнозата дисграфия. Според психолозите огледалното писане най-често е естествен етап от развитието на подрастващите. То обикновено е следствие на кратките, напрегнати училищни срокове за усвояване на писането. И лошият почерк, и грешките - пропуснати, недописани или огледални букви, са по-скоро резултат на неправилно обучение, отколкото на патология.
Писането е доста сложен процес на двигателна и зрителна координация. Доказано е, че в началото децата могат да пишат непрекъснато само 3 минути. След това започват да се изморяват. И вместо да укорявате детето, че добре е написало първите букви, а след това не се е постарало, по-добре е да се заемете да му помогнете. Научете го първо да чертае по-дълги успоредни линии, да рисува по-големи кръгове и овали. Едва след това може да го накарате да съкращава линиите и да намалява кръговете. Тренирайте го да фиксира добре реда и неговата среда, както и лявата и дясната, горната и долната част на листа. Добре е по-продължително да се използват специалните тетрадки по писане с пунктирани букви и числа.
Ако и след II-III клас обаче ученикът продължава да пише огледално, може да се допусне, че проблемът е свързан с нервната система или с други болести. Но диагнозата може да бъде установена само от лекар, а не от логопед, учител или училищен психолог. А родителите могат да помогнат на децата си, като приложат метода за изучаването на чужд език. На отделни картончета напишете буквите или думите, които малчуганът най-често е писал неправилно или огледално, с маркер подчертайте грешките. На гърба на картончетата ги напишете правилно. Всеки ден детето трябва да работи с три картончета, три пъти да произнесе думата с точна артикулация и три пъти да напише буквата или думата правилно. Отработените картончета поставяйте в кутия с надпис "Пиша правилно!". Методът може да ви се струва механичен, но опитът показва, че е ефективен.