Изпитвате ли панически страх и депресия от непознатото?
В основата на паническото разстройство стои паническата атака, която връхлита без предупреждение и не е предизвикана от някакви обективни причини. Симптомите на това състояние в повечето случаи са: учестено сърцебиене, гадене и замаяност; ...
Проблеми с общуването
Кризите в общуването могат да бъдат преодолени, ако опознаем невербалните послания при срещата на нашето Аз и другото Ти. ...
Aмериканските психиатри са диагностицирали ново заболяване - болните са убедени, че животът им се наблюдава пряко от телевизионните зрители, съобщи "Дейли Телеграф". Братята Джоуъл и Йън Холд, нюйоркски психиатър и университетски преподавател в Монреал (Канада), твърдят, че се сблъскват с десетки такива случаи.
Те наричат новото психично разстройство "синдром на Труман", по името на главния герой на лентата "Шоуто на Труман" на Питър Уиър (1998) с Джим Кери в главната роля. Филмовият герой дълго време води безметежно съществуване, но изведнъж открива, че в действителност от раждането си участва в грандиозно тв шоу и то се следи от стотици камери и милиони зрителипред малкия екран. Д-р Джоуъл Холд, ръководител на психиатричното отделение на болницата "Белвю" в Ню Йорк, разказва, че един от пациентите му се появил в американска правителствена сграда и заявил, че настоява да прекратят излъчването на риалити шоуто с негово участие.
Наскоро при лекаря дошъл бащата на девойка, която искала да сложи край на живота си, защото смятала, че това е единственият начин да излезе от риалити шоуто, в което тя уж участвала. Разстройството е много тежко, болните споделят преживяванията си уклончиво, защото смятат, че не могат да се доверят на никого. На психиатрите им е трудно да изучават синдрома и да помагат на страдалците и поради това, че пациентите приемат лекарите за участници в шоуто. Братята Холд твърдят, че в САЩ са регистрирани от 50 до 75 случая на "синдрома на Труман".
През август в британското списание "Journal of Psychiatry" е описан случай на пациент с подобно разстройство. 26-годишен пощальон от Лондон се чувствал като герой на някакъв филм, имал усещането за нереалност на случващото се. В Австрия изследователи също описали болестта на жена, която идентифицирала себе си с уеб-камера. Според специалистите за покачване на ръста на психични разстройства от този род определено способства увеличеният брой на телевизионните риалити шоута, а също и растящата популярност на такива социални мрежи, като "Facebook" и "YouTube".