Посттравматичното стресово разстройство може да продължи години
Посттравматичното стресово разстройство (ПТСР) е вид тревожно разстройство, при което отключващият момент е травмиращо събитие. ...
Детският инати се овладява с позитивен подход
Когато рожбата им се инати, родителите със спокоен тон трябва да изразява точно желанията си. Важен е и личният пример. ...
Те не само не вредят на емоционалното състояние на хората, но дори оказват положително въздействие върху психиката на човека, твърдят американски учени. Според тях лошите сънища обикновено са свързани с голямо количество негативни емоции, натрупани през деня.
Страшните, необясними и странни съновидения позволяват на човека да преживее страховете си и да се избави от тях още докато спи. Най-често напрегнатите сънища се сънуват призори, по време на фазата на т.нар. парадоксален (бърз) сън.
Учените правят разграничение между лошите сънища и кошмарите. Вторите карат човек да се буди нощем, да изпитва панически страх. При това не всеки е способен бързо да разграничи кошмара, който е сънувал, от действителността. Усещането за надвиснала опасност се запазва дори и след като човек се събуди.
Специалисти са изчислили, че 85% от хората сънуват кошмари поне един път на година.