Какво означава да си отговорен човек
Зависимият човек е тотално безотговорен и прехвърля своята вина върху другите ...
Страхът от тъмното! Как да помогнем на детето?
Hай-често се страхуват от тъмното децата между 3 и 5 годинки. В тази възраст те не могат да разграничат реалното от въображаемото, защото все още не им достига логика. ...
За много хора днес стресът се е превърнал в начин на живот. Наистина в даден етап от живота си всеки човек преживява някаква форма на стрес, но постоянното справяне със ситуации, налагащи максимални усилия, води след себе си физическо, но и психическо изчерпване. Като прибавим неспособността за отпускане и неадекватното отреагиране на реалността, много логично може да се стигне до състояние на потиснато настроение, проблеми със съня и апетита, психомоторна мудност, нарушена концентрация, постоянна умора, чувство за безнадеждност и безперспективност, загуба на смисъла на живота, самоубийствени мисли.
Това състояние е депресията. Според доклад на Световната здравна организация през 2020г. тя ще заеме второ място по смъртност в световен мащаб, отстъпвайки само на сърдечните заболявания. Редица изследвания сочат, че жените са два пъти по-засегнати от депресия, отколкото мъжете, а по-податливи на нея са твърде амбициозните и преуспяващи хора - "колкото е по-високо едно дърво, толкова по-силно го духа вятърът".
Депресията може да варира от дребен емоционален проблем до застрашаваща живота болест. Причините за нея са многопосочни - физически, психологически, социални, биохимически, биологични. Стресът може да бъде предизвикан от конфликт с началника, напрегнати семейни/партньорски взаимоотношения, раздяла или развод, финансови затруднения, преживяване на загуба и дори от времето.
Прекалено завишените изисквания към собствената личност са друг рисков фактор. Ниската кръвна захар и недостигът или прекаленото производство на невротрансмитери в резултат на неадекватен хранителен режим също са част от причинителите на депресия. Друга теория свързва депресията с неправилното функциониране на щитовидната жлеза.
Но е възможно самата депресия да причинява това неправилно функциониране, както и да става дума за комбинация от двете. Каквато и да е причината, тежката депресия обикновено включва нарушено биохимично равновесие в мозъка. Някои хора са генетично предразположени към подобен дисбаланс. Сериозността на това състояние изисква и сериозно отношениекъмнего.
Ето защо, ако сте забелязали у себе си четири или повече от по-долу описаните симптоми в рамките на една седмица, потърсете адекватна психиатрична и/или психотерапевтична помощ, за да се избегне хронифициране на заболяването: 1. Раздразнителност и безпокойство. 2. Тревога, тъга и безнадеждност. 3. Силно чувство на вина. 4. Загуба на интереси. 5. Загуба на сексуално влечение. 6. Трудна концентрация и проблеми с паметта. 7. Безсъние или прекалена сънливост. 8. Трудно вземане на обикновени решения. 9. Видимо вариране в теглото. 10. Обща слабост и умора. 10. Главоболие, болки в гърба, схващанена врата. 11. Избухливост и засилено желание за участие в спорове. 12. Проблеми с апетита и храненето.
Не забравяйте, че депресията е сериозна болест и е необходимо да бъде лекувана като такава.