Мотивацията е определяща за постигане на щастието
Човек живее, за да удовлетворява потребностите си, да изживява удоволствието от това - казано по друг начин, той се мотивира в дейността си от някаква незадоволена потребност. ...
Подарете си почивка
Без нея, без отпускане, във всяка следваща фаза от нашия живот коефициентът ни на полезно действие намалява, защото отсъства моментът на презареждане! ...
Приятелите в службата ни помагат да живеем, но ни пречат да работим.
При мъжете отношенията са ясни: обичайно те възприемат колегите от своя пол като конкуренти, които в някои случаи се преврщат в партньори. Докато жените са склонни да създават сложни мрежи от връзки, като възприемат действителността многоизмерно. Особено драматични могат да станат отношенията, когато близки приятелки започнат общ бизнес.
Обикновено към приятеля в службата имаме минимум два пъти по-големи изизсквания, независимо дали той е наш началник или подчинен. Усещането за близост често ни провокира да предявяваме към него завишени изизсквания и претенции, каквито никога не бихме си позволили спрямо другите си колеги: "Ти трябваше да се досетиш, да почувстваш..."
Когато се появяват препятствия в кариерата - недостатъчно заплащане, бавно изпълнение на задачите, най-лесно е да обвиним приятеля си заради общите или собствените си неуспехи.
Да, тази позиция е незряла, защото представата за приятелството се формира още в детството и може да остане непроменена през целия живот. Понякога работещите заедно приятели започват взаимно да се подозират във възползване от неслужебните отношения: "Ти се опита да ме унижиш пред колегите!"; "Искаш да изплуваш нагоре за моя сметка!"; "Истинската приятелка не би премълчала пред мен решението на шефовете" и т.н. Съществува постоянна заплаха, че без да искате,може да обидите своя приятел и той от свой човек да се превърне в отвмъстителен враг.
Очевидно, за да се предпазите от такива неприятности, по-добре е да се съсредоточите изключително само върху отношенията, свързани с работата, без никакви странични емоции.
На Запад деловите ръководители решават този проблем с помощта на психоаналитици на трудовия колектив. Нали все пак работникът има нужда да се оплаче, че е уморен, да се посътветва с някого, да сподели какво му е на душата... Наетите специалисти вършат срещу добро заплащане онова, което приятелите-колеги правят един за друг всеки ден съвършено безплатно.
Дали си струва обаче да се отказваме от човешките отношения на работното си място, решете сами.
Плюсове
Ако сутрин тръгвате с удоволствие на работа (защото там ви чака приятел), трудът ви ще бъде много по-ефективен.
Приятелят ще ви прикрие пред началството, ако направите гаф или си тръгнете по-рано.
С приятел имате четири очи и четири уши. А полезната информация ви прави по-адекватни и мобилни.
В труден момент можете да разчитате на подрръжка и взаимопомощ.
Минуси
Губите ценно работно време за разговори.
Нито едно приятелство не минава без спор или кавга. А това влияе зле на работоспособността.
Винаги съществува риск от предателство. Истинското приятелство се среща рядко, още повече на работното място.