Проблеми с общуването и комуникацията

Проблеми с общуването и комуникацията

Работохолизмът е разрушителен като всяка зависимост

Работохолизмът е разрушителен като всяка зависимост

Крайният перфекционизъм може да преобрази нормалния човек до неузнаваемост. ...

Какво означава да си отговорен човек

Какво означава да си отговорен човек

Зависимият човек е тотално безотговорен и прехвърля своята вина върху другите ...

Невербалните начини на изразяване обикновено подчертават казаното с думи. Понякога вербалното и невербалното поведение могат да си противоречат и да доведат до смущения в комуникацията - "двусмислено послание". В търсенето на истинското значение ние инстинктивно се доверяваме много повече и все по-често на невербалните сигнали.

Най-общата класификация на нашата несловесна реч (средствата на невербалната комуникация) може да включва: модулацията и характеристиките на гласа; погледа; мимиките; жестовете; позата и разположението на тялото в пространството; облеклото; походката; движенията.

Гласът. Той издава нашето социално "Аз". Мъжът се чувства особено мъжествено, когато гласът му е баритонов или басов. Прието е, че тънкият и висок глас е характерен за хомосексуалистите. Но гласът е най-измамното нещо. Чрез него в определен момент всеки би могъл да се превърне в "супермен". Конструкцията на гласа започва да се формира в юношеската възраст. Тогава започват да се копират интонации от гласовете на някои известни актьори или ритъмът от изказванията на някой нашумял шоумен. Заемат се отделни думи и фрази, прочетени или чути тук-там и гласът на юношата е готов да се сблъска със света на възрастните. Един вътрешно хармоничен човек може да се разпознае по гласа - той също е хармоничен, не е стереотипен и е модулиран в зависимост от обстоятелствата.

Погледът. Възприемането на един човек започва със зрителния контакт. Откритият поглед предразполага, а гледането в очите подчертава значението на думите. Свеждането на погледа към земята говори за притеснение, страх и отслабване на позицията. Гледането на събеседника в устата може да означава внимателно слушане, но и твърда решителност за противопоставяне. Престрелката с погледи провокира агресивното ни поведение - най-добрият начин да предизвикаме някого е да го гледаме втренчено. Присвиването на очите говори за възникнали подозрения или съмнения.

Облеклото. Поговорка гласи: "По дрехите посрещат..."; в съзнанието на хората е вписано, че на спретнато пременения човек може да се разчита. Немарливо облеченият ни изглежда некомпетентен, а префърцунено наконтените ни карат да се отнасяме към тях снизходително или подигравателно.

Жестовете. При натовареното улично движение сме свикнали да наблюдаваме богатата мостра от несловесни послания - среден пръст, насочен нагоре, показалец, допрян до слепоочието - послания, които са далеч по-красноречиви от думите. Жестовете подчертават казаното с думи и умелото им разчитане ни дава информация за истинските намерения, душевното състояние и мисленето на събеседника ни.

Положение на тялото. Още източните мъдреци ни учат, че позицията на тялото разкрива общото психично състояние на индивида. Изправената атлетична стойка обикновено символизира хармония и не се среща твърде често. Тук ми се иска да отворим една "скоба", защото съвременният човек все повече прилича на "отворена" или "затворена скоба". Изкривеният напред човек е натоварен с милион грижи, потиснат до депресивност и самотен. "Отворената скоба" символизира търсенето на всякаква човешка подкрепа, мълчаливо, но постоянно и настойчиво. "Затворената скоба" символизира упоритото търсене на "свръхчовека" в себе си, но вътрешно с много тъга, завист и гняв срещу "отворените скоби".

В заключение, ето някои типични индикатори на езика на тялото: Реакции на безпокойство - потропване с крак, често мигане, облизване на устните, покашляне, честа смяна на позата на тялото. Защитни реакции избягване на очен контакт, потриване на очите, носа, врата, кръстосване на ръцете и краката, отстъпване и често пристъпване от крак на крак, подпиране, хващане за дръжките на стола. Реакции на доверие поддържане на добър зрителен контакт, кимане, поддържане на установената дистанция, неподвижност, но не скованост и т.н.

Доброто познаване на невербалните послания гарантира по-добрия стил на общуване и избягването на двусмислиците в комуникацията.

Хипохондрията – драмата на мнимия болен

Хипохондрията – драмата на мнимия болен

Всеки човек се страхува да не се разболее, особено днес, когато отвсякъде ни 'дебнат' най-различни 'опасности'. Пушенето води до рак на белите дробове, алкохолът до цироза, свинското качва холестерола, телешкото заразява с ...

Помогнете на детето си да намери своето място под слънцето

Помогнете на детето си да намери своето място под слънцето

Със сигурност всички ще се съгласите, че основен фактор в социализацията на едно дете след неговото раждане играе семейството. Когато то е заобиколено от обич, внимание и разбиране, когато вижда хармония около себе си, развитието му е хармонично. ...

Депресията се влияе от начина на хранене

Депресията се влияе от начина на хранене

Съвременната наука е установила, че съществува пряка връзка и между консумацията на определени храни и някои заболявания. Например недохранването или непълноценното хранене могат да причинят хипогликемия ...

Доброто ни настроение зависи в голяма степен и от нас самите

Доброто ни настроение зависи в голяма степен и от нас самите

Това, което днес ни се струва трагедия, утре може да предизвика усмивките ни. Какво да направим, за да прогоним мрачните мисли и светът отново да изглежда прекрасен. ...

Фобиите – причини и лечение

Фобиите – причини и лечение

Cигурно сте чували ваши близки и познати да споделят, че имат фобия от високо, от затворени пространства, летене със самолет и др. ...

Празниците стресират

Празниците стресират

Коледните и новогодишните празници са не само време за приятно общуване с роднини и приятели, за богато отрупани трапези и подаръци, но още и време на стрес, твърдят специалисти ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести