Детската церебрална парализа и методи за рехабилитация
Детската церебрална парализа (ДЦП) е заболяване на главния мозък, получено по време на бременността или в първите месеци на извънутробния живот. ...
Ваксината помага и срещу нов грипен вирус
Hай-добрата профилактика на грипа е противогрипната ваксина. Но не бива да забравяме, че тя не ни предпазва от всички видове грип, а само от тези, които са заложени в нея и се очаква да бъдат актуални през съответния сезон. ...
Пародонтозата е заболяване, което по разпространение се нарежда на второ място след кариеса (разяждането на зъбите) и се среща предимно при хора над 30-годишна възраст. Тя засяга не самия зъб, а тъканите и връзките, които го поддържат. Заболяването отначало протича без симптоми или е съпроводено от толкова "невинни" оплаквания, на които обикновено не се обръща внимание.
Проявява се в няколко форми, всяка от които протича с различна бързина и довежда до разклащане и опадане на зъбите. Процесите, които причиняват пародонтозата, определят и лечението. Те са главно три: възпалителен, атрофичен и дистрофичен процес. Най-често се среща възпалително-кръвната пародонтоза, съпровождана от кръвотечениена венците.
В началото възпалението протича бавно и незабелязано, със сърбеж по венците, с лесно кървене и чувство за неустойчивост на зъбите. В по-напреднал стадий около шийките на зъбите при натиск се появява кървене. Гнойната форма на пародонтозата се характеризира с оцветяване на венците в сиворозов цвят.
Около шийките на зъбите се натрупва жълтеникав зъбен камък, а самите те бързо се оголват. Образуват се "джобове", от които при натискане излиза гной. Ако не се вземат мерки, постепенно болестта достига до околозъбната кост. След време и тя се възпалява, зъбите за няколко години се оголват, разклащат и падат.
Възможно е да се образуват абсцеси по венците. Причините за пародонтозата най-общо се делят на локални и общи. Между локалните причини са: не добре поддържана устна хигиена, зъбен камък, високи пломби, ортодонтски аномалии и дефектни зъбни конструкции, различни инфекции. Влияние оказват и заболявания като захарен диабет, смущения във функциите на жлезите с вътрешна секреция, нервно напрежение и претоварване, някои инфекциозни заболявания и др.
При съмнение за пародонтоза се препоръчва като първа мярка енергичен масаж на венците чрез кръгови движения с четката в едната и в другата посока - с цел да се получи добро оросяване на околозъбната тъкан с кръв и лимфа. Трябва незабавно да се отстрани зъбният камък, да се почистят околозъбните джобове и да се премахне флората в тях.
Съвременната стоматология разполага с много ефикасни методи за борба с пародонтозата. Не бива обаче да се забравя, че това е хронично заболяване, поради което и локалните, и общите мерки за борба с него трябва да се прилагат непрекъснато и с постоянство. Резултатът от комплексното лечение ще бъде толкова по-добър, колкото по-рано е поставена диагнозата и по-рано са взети мерки за него.