Билколечение при карцином

Билколечение при карцином

Салмонелата и как да се предпазим от нея

Салмонелата и как да се предпазим от нея

Профилактиката на салмонелните заболявания включва хигиенни и противоепидемични мерки.За да се предпазим от зараза, трябва да спазваме стриктна лична и кулинарна хигиена. ...

Кои витамини укрепват имунната система

Кои витамини укрепват имунната система

За образуване на белтъци и имунни клетки са необходими всичките познати витамини, минирали и полезни вещества. ...

Прилагането на средства от природен произход в онкологията се извършва само под контрола на лекар-специалист. Всеки друг подход е опасен и равнозначен на некомпетентност и аморалност.

Mнозина грешат, като мислят, че употребата на билките при наличие на съвременните мощни медикаменти граничи с наивност.

Лечението с билки при някои заболявания има предимства и те се предпочитат пред синтетичните медикаменти, които причиняват повече нежелани странични явления, особено когато се употребяват продължително време. Предимството на билколечението е, че то е комплексно, тъй като различните растения съдържат по няколко биологично активни вещества. Така че биогенезата, която се извършва в растенията на базата на асимилиране на прости молекули в система от сложни комплексни съединения, по своите възможности превъзхожда и най-модерните химически лаборатории.

Същевременно билките са природни продукти, най-близки до храната, притежаващи в много отношения сходство по своя химически състав със строежа на животинския и на човешкия организъм.

Злокачествените новообразувания са сред най-сложните явления в биологията и причините за тяхното възникване и разпространение не са напълно изяснени от науката. Затова ранното откриване на злокачественото образувание е все още най-сигурният шанс за излекуване. По данни на СЗО днес повече от 50% от всички злокачествени новообразувания се лекуват дифинитивно, ако са открити навреме.

Раковият проблем в цялата си широта започва основно тогава, когато е прекрачена ограничената локализация и започне разпространението на раковите клетки по кръвен или лимфен път, т.е. под формата на метастази по целия организъм. В този стадий химиотерапията е като че ли последният шанс за оздравяване. Успоредно със създаването на модерни противоракови средства от синтетичен произход, които са крайно необходими за провеждане на химиотерапия (но са извънредно токсични и покрай туморните клетки увреждат и нормалните), още от древността за целта се използват много и разнообразни природни вещества и най-вече билки.

Не са малко примерите, които потвърждават високата лечебна стойност на противораковите средства от растителен произход. Ежегодно в САЩ се изследват над 40 000 билки за противораково действие. При тях около 10 000 при първичните експериментални изследвания показват противотуморен ефект, но до клинично изпитване достигат едва петдесетина. Целесъобразността на тези проучвания в световен мащаб е повече от очевидна:

интензивно се търсят вещества от растителен произход с противораково действие, тъй като те са по-нискотоксични, имат по-добра поносимост и са по-безвредни.

В народната и в научната медицина у нас се използват множество лечебни растения с различна степен на противотуморен ефект, а в много от случаите притежават и противовирусно действие. (Както знаем, една от теориите за възникването на туморите е вирусната.) Практическата фитотерапия използва най-различни комбинации от билки с цитостатично действие. Между тях можем да споменем невена (Calendula off.L.), за който има експериментални данни, че потиска развитието на три вида трансплатационни тумори у животни в около 80%. Подобно е действието на ранилист (Betonica off.L.). Тези две билки имат лечебно действие при рак на стомаха, дебелото черво и по-слабо на белия дроб.

Множество данни сочат за неоспоримото противотуморно действие на дилянката (Valeriana off.L.), росопаса (Fumaria off.L.) и маточината (Melissa off.L.), които също се характеризират с противовирусна активност. В лечебната практика те се прилагат при рак на кожата и при херпес симплекс. Експериментално е установено и емпирично е доказано действието на билката дебелец (Sempervivum tectorum L.) при рак на езика и на матката.

В много източници се сочи за противотуморна активност на жълтия кантарион (Hy- pericum per- foratum L.), змийското мляко (Che- lidonium ma- jus L.) и черния оман (Symphitum off L.) - предимно при кожен, бронхиален и стомашен рак.

Напоследък особено значение се обръща върху профилактичното действие на сока от моркови (Daucus carota L.) при неопластичните заболявания на стомаха, на черния дроб и на дебелото черво поради съдържанието на бета-каротин.

Белият имел (Vis- cum album L.) се използва за лечение на рак на устните и кожата.

Алоето (Aloe arbore- scens Mill.) усилва процесите на регенерация и увеличава защитните сили на организма. В основата на тези процеси лежат активирането на ендокринната система и на ензимите в организма.

Алоето се използва както за лечение, така и за профилактика на много злокачествени заболявания. Противотуморно действие имат и черният бъз (Sambucus nigra L.), и бударицата (Galeopsis ochroleuca Lam.).

Тези примери потвърждават мястото на билколечението при някои ракови заболявания. Главният въпрос е кога да се пристъпи към лечебните растения. Един от случаите, в който може да се прибегне до този вид терапия, е когато всички други възможности - хирургична интервенция, радио- и химиотерапия, са изчерпани. В такава ситуация обаче намесата на фитотерапевт може само да подобри психическото състояние на пациента, като му вдъхне повече оптимизъм. В друг случай билкотерапията се прилага след проведено радикално лечение под контрола на лекар-специалист, успоредно със специфичното лечение, при строг анализ на състоянието на болния. Ако в процеса на лечение се появят негативни явления, билколечението трябва да се прекъсне.

Важно е да се знае, че фитотерапията в никакъв случай не трябва да се назначава самостоятелно при болни в началния стадий на раковото заболяване, които могат да бъдат излекувани по оперативен път или с радиолечение. Всеки друг подход е равнозначен на некомпетентност, неетичност и аморалност.

Билки срещу варикозната болест

Билки срещу варикозната болест

Bарикозната болест (разширени вени) е състояние, при което е налице трайно увреждане на венозната съдова мрежа. То се получава вследствие на дегенеративни изменения предимно на вените на краката, включително и лимфните съдове. ...

Дневният сън усилва паметта

Дневният сън усилва паметта

Хората, които имат възможност да си поспят следобед, усвояват новата информация по-добре от уморените. ...

Тренировка за уморени очи

Тренировка за уморени очи

Очите се управляват от 6 мускула, които се съкращават средно 100 пъти на ден. При тежка работа те се пренапрягат. За да ги отпуснете, може да направите следните прости упражнения ...

Кои храни забавят стареенето

Кои храни забавят стареенето

Bръзките между храненето и стареенето на организма все още не са изяснени напълно, макар че вълнуват човечеството от древни времена. ...

Пържените картофи и скарата са вредни

Пържените картофи и скарата са вредни

Лято е, горещините стават все по-нетърпими. А бирата все по-желана. С неизменните пържени картофки към нея. И със скаричката - пържолка, кюфтенце, кебапче... ...

Съвременни методи за избавяне от целулита

Съвременни методи за избавяне от целулита

Целулитът е невъзпалително естетично нарушение на кожната повърхност. То възниква в резултат на структурни промени в подкожната мастна тъкан (хиподерма) и на нарушение в микро ...

Здравни теми

Деца

Лечение

Кожа

Стрес

Жени

Тийнейджър

Умора

Депресия

Витамини

Сърце

Имунитет

Любов

Мозък

Рак

Секс

Очи

Родител

Храна

Плодове

Бебе

Хормони

Хранене

Работа

Главоболие

Грип

Дете

Зъб

Отношения

Мед

Сън

Упражнения

Зеленчуци

Билки

Възпитание

Мъж

Инсулт

Рани

Психотерапия

Диабет

Инфаркт

Училище

Имунната система

Пикочен мехур

Семейство

Стави

Кръв

Антиоксиданти

Вируси

Кръвно

Сърбеж

Лице

Мотивация

Самочувствие

Психика

Масаж

Възраст

Влагалище

Венци

Болка

Диета

Гръбначен стълб

Уважение

Пубертет

Страх

Напрежение

Емоция

Инфекции

Зъби

Запек

Око

Повръщане

Крака

Гръб

Алергия

Температура

Тумор

Стомах

Стареене

Парене

Кал

Кариес

Кръвно налягане

Кашлица

Простата

Зъбен камък

Грижи

Спорт

Маска

Матка

Гадене

Зъбна плака

Холестерол

Бъбреци

Почивка

Компютър

Менопауза

Менструация

Бременност

Астма

Целулит

Приятелство

Море

Зелен чай

Мляко

Настинка

Общуване

Кръвоносен съд

Зависимост

Гърч

Диагностика

Безплодие

Ангина

Хемороиди

Слънце

Яйчници

Ученик

Зачервяване

Безсъние

Бръчки

Болести